I nigdy już ich więcej nie widzieliśmy

I nigdy już ich więcej nie widzieliśmy

Deportacja Żydów z getta do obozu zagłady w Bełżcu ulicą Karpacką, obok stacji Prokocim , czerwiec 1942, autor Józef Grudziński, wł. @Muzeum Krakowa

Źródło: Muzeum KL Plaszow

Wykład online: „I nigdy już ich więcej nie widzieliśmy” – deportacje z krakowskiego getta (1942). Wykład jest pierwszą częścią upamiętnienia wysiedleń z krakowskiego getta i wywózek do obozu zagłady w Bełżcu, które miały miejsce pod koniec maja i na początku czerwca 1942.

Wykład poprowadzi Katarzyna Kocik (Apteka pod Orłem / Muzeum Krakowa) Więcej szczegółów w wydarzeniu poniżej. Dołączcie do wydarzenia i do zobaczenia na wykładzie!

Od 1 do 8 czerwca 1942 roku policja niemiecka i SS , wspomagane przez odziały Sonderdienstu, policji granatowej, Baudienstu i Żydowskiej Służby Porządkowej przeprowadziły masowe wysiedlenia ludności żydowskiej w getta.

W trzech transportach 2, 4 i 8 czerwca 1942 r. wysiedlonych odprawiano z rampy wojskowej przy stacji Prokocim. Podczas tzw. akcji czerwcowej wywieziono z ponad 7 tys. osób. Wszyscy zginęli z komorach gazowych obozu zagłady w Bełżcu.

➡ W ramach wspólnego upamiętnienia wydarzeń z czerwca 1942 r.

  • wykład online (31 maja) oraz
  • spacer upamiętniający łączący najważniejsze historyczne miejsca Krakowa na trasie od getta do rampy kolejowej w Prokocimiu (7 czerwca).

???? Część I.Wykład online: „I nigdy już ich więcej nie widzieliśmy” – deportacje z krakowskiego getta (1942). ???? 31 maja (poniedziałek), g. 18.00 ???? Prowadzenie: Katarzyna Kocik @Apteka pod Orłem / Muzeum Krakowa Pod koniec maja 1942 roku getto krakowskie zostało otoczone przez oddziały niemieckiej policji i SS. W atmosferze terroru zarządzono wysiedlenie. Powołano specjalną komisję, która decydowała o tym kto może zostać w getcie. Rozpoczęto akcję stemplowania kenkart. Na początku czerwca pierwsi wysiedlani z getta Żydzi dotarli pieszo na rampę kolejową w Prokocimiu. Stąd wyruszały transporty, jak się później okazało, do obozu zagłady w Bełżcu. W jaki sposób ludność żydowska zareagowała na ogłoszenie wysiedlenia? Jak przebiegały deportacje? Ile ich było? Co myślano na temat losu deportowanych ludzi? Zapraszamy na wykład poświęcony deportacjom z krakowskiego getta w związku z 79. rocznicą czerwcowej akcji. ➡ Wykład online (FB @KL Plaszow i @Apteka pod Orłem), wstęp wolny.

???? Część II. Spacer upamiętniający deportacje krakowskich Żydów z rampy kolejowej w Prokocimiu ----BRAK WOLNYCH MIEJSC----

???? 7 czerwca (poniedziałek), godz. 18:00 ???? Prowadzenie: Andrzej Chytkowski, współpraca: Justyna Morawska i Kamil Karski (@Muzeum KL Plaszow). ???? Miejsce spotkania: Figura Boga Ojca przy bramie Starego Cmentarza Podgórskiego (al. Powstańców Śląskich 1) W 1942 r. wysiedlenia z getta w Krakowie odbywały się z rampy kolejowej zlokalizowanej na przy stacji kolejowej w Prokocimiu. Deportowani Żydzi byli kierowani pieszo z getta, przez bramę przy ulicy Limanowskiego, dalej ulicą Wielicką aż do stacji kolejowej. Podczas spaceru uczestnicy poznają najważniejsze miejsca zawiązane z historią II wojny światowej oraz historycznym krajobrazem Krakowa i Prokocimia. Autorem spaceru jest pan Andrzej Chytkowski zabiegający o upamiętnienie akcji deportacyjnych krakowskich Żydów. ❗ UWAGA: BRAK WOLNYCH MIEJSC. ZAPISY NA SPACER ZOSTAŁY ZAMKNIĘTE.

Fotografia w ilustracji wydarzenia przedstawia ulicę Karpacką, obok stacji Prokocim. Deportacja Żydów z getta do obozu zagłady w Bełżcu, czerwiec 1942, autor Józef Grudziński, wł. @Muzeum Krakowa