Cmentarz a halacha

Porozmawiajmy. Cykliczne spotkania w Muzeum KL Plaszow

Cmentarz a halaha

Źródło: Muzeum KL Plaszow

Spotkanie w ramach wydarzeń "Porozmawiajmy. Cykliczne spotkania w Muzeum KL Plaszow". Tym razem naszym gościem będzie Agnieszka Nieradko z Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy.

➡ Najbliższe spotkanie będzie dotyczyć prac Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy, działającej przy Naczelnym Rabinie Polski. Dzięki powołaniu Komisji możliwa jest skuteczna ochrona cmentarzy żydowskich, które w dużej części zostały zniszczone podczas drugiej wojny światowej. W ramach swojej pracy, członkowie Komisji prowadzą niezależne badania historyczne i terenowe, a także współpracują z lokalną społecznością w celu oznaczenia zniszczonych nekropoli i ich upamiętnienia. Kluczowym aspektem prac jest przestrzeganie wytycznych stanowionych przez żydowskie prawo religijne – halachę.

➡ Oprócz informacji o inicjatywach Komisji w całej Polsce, swoistym studium przypadku będzie teren byłego KL Plaszow, który powstał w miejscu dwóch cmentarzy żydowskich – starego, założonego przez Gminę Wyznaniową w Podgórzu w 1887 r. oraz nowego, powstałego z inicjatywy Krakowskiej Gminy Wyznaniowej i otwartego w 1936 r.

➡Spotkanie z Agnieszką Nieradko z Komisji Rabinicznej ds. cmentarzy poprowadzi Łukasz Wojtusik.

➡ O Agnieszce Nieradko
Studiowała lingwistykę stosowaną na Uniwersytecie Warszawskimi filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy pracuje od 2009 r., gdzie zajmuje się zbieraniem relacji świadków Holokaustu, poszukiwaniem mogił wojennych ofiar Zagłady, jak i edukacją młodzieży i dorosłych w zakresie pamięci o Zagładzie. Współzałożycielka Fundacji Zapomniane (2014 r.), w ramach której współtworzy bazę danych żydowskich grobów wojennych i przygotowuje projekty upamiętnień.

O Łukaszu Wojtusiku
Dziennikarz od wielu lat związany z radiem. Autor podcastu Alfabet Wojtusika. Laureat Nagrody Dziennikarzy Małopolski, wybrany najlepszym wykładowcą Uniwersytetu Dzieci 2018/2019. Prowadzi spotkania z pisarzami oraz twórcami kultury; współpracuje z wieloma instytucjami kultury, stowarzyszeniami i fundacjami.