W sprawie odebranego przed laty mienia - "Musimy szukać sposobu, w jaki możemy rozmawiać, budować mosty"

W tej chwili jesteśmy w momencie, kiedy obie strony nie szukają sposobu na rozmowę, sprawa odebranego przed laty mienia

Rabin Michael Schudrich

Źródło: TVN24

"To bardzo emocjonalny temat dla Żydów i dla Polaków. Czasami trudno rozumieć drugą stronę"

W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, która stanowi między innymi, że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia. Uchwalenie noweli spotkało się z ostrą reakcją strony izraelskiej. Ambasada Izraela w Polsce uznała, że nowela "w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę" i że "to niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami". Nowelę skrytykował również szef MSZ Izraela Jair Lapid.

(...)

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich odniósł się do tej kwestii w "Kropce nad i" w TVN24. Przyznał, że w kontekście tego sporu w polsko-izraelskich relacjach jest "optymistą". - Musimy szukać sposobu, w jaki możemy rozmawiać, budować mosty i nie budować murów - wyjaśniał. Jego zdaniem "w tej chwili jesteśmy w momencie, kiedy obie strony (...) nie szukają sposobu na rozmowę".

(...)

Zaznaczył, że nie chodzi o działania z okresu II wojny światowej, ale "po wojnie, kiedy był rząd komunistyczny". - Niestety, to był polski rząd komunistyczny – dodał.

Czytaj więcej: