Diakon Halina Radacz uhonorowana nagrodą im. ks. Indrzejczyka 2019-2021 przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów

Diakon Halina Radacz

Dk. Halina Radacz

Duchowna luterańskadiakon Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, działaczka ekumeniczna, kierownik Redakcji Ekumenicznej TVP.

 • Studiowała teologię ewangelicką w Chrześcijańskiej Akademii teologicznej, ordynowana na duchowną Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w 1997, swoją służbę pełniła w parafiach Sopot, Działdowo, Olsztynek. W tym czasie współpracowała ze Stowarzyszeniem Kulturowym Borussia, jest współzałożycielką i pierwszą przewodniczącą Towarzystwa Przyjaciół Olsztynka. Od ponad 20 lat prowadzi jako duszpasterz Parafię Ewangelicką w Żyrardowie, a od 5 lat także w Rawie Mazowieckiej.
 • W swojej pracy parafialnej stara się otwierać na lokalną historię i społeczność, organizując wystawy, koncerty (np. Manfreda Lemma – propagatora krakowskiej muzyki żydowskiej – jidysz) oraz projekty mające na celu promowanie postaw otwartości i akceptacji dla mniejszości wyznaniowych i narodowych, oraz wkład mniejszości w tworzenie polskiej i europejskiej kultury.
 • Od 20 lat uczestniczy w marszach modlitwy po terenie Warszawskiego Getta, które organizowane są w rocznicę wybuchu Powstania w Getcie. W miarę możliwości uczestniczy w seminariach organizowanych przez Forum Dialogu, Polską Radę Chrześcijan i Żydów.
 • Ponieważ poza pracą parafialną od ponad 20 lat jest także redaktorką pracującą w Redakcji Audycji Ekumenicznych TVP, uczestniczyła w wielu programach dotyczących dialogu polsko-żydowskiego, w tym także reportażu pokazującego ważność wspólnych modlitw chrześcijańsko – żydowskich w Getcie Warszawskim.
 • Uczestnicząc w różnych publicystycznych programach telewizyjnych (TVN) opowiada się zawsze za wzajemną akceptacją i szacunkiem oraz dostrzeganiem bogactwa płynącego z różnorodności tradycji religijnych i kulturowych.

Wspólna Radość Tory wraz z uroczystością uhonorowania Laureatki razem z uhonorowanymi również: s. Judytą Pudełko PDDM i pastorem Wiesławem Didoszakiem.

 • Komentarz Laureatki do Tory (Pwp 29,8-29): Do czego nas zobowiązuje przymierze z Bogiem?
 • Świadectwo - dk. Halina Radacz
 • O Nagrodzie i pracach Kapituły - Ewa Trafna
 • Laudacja - red. Barbara Sułek-Kowalska

O Nagrodzie

Nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka to honorowe wyróżnienie przyznawane przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów duchownym chrześcijańskim i osobom konsekrowanym, które swymi dokonaniami, działalnością, a także postawą życiową czy niezłomnością charakteru przyczyniły się istotnie do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej.

Z inicjatyw Laureatki dk. Haliny Radacz

Księga, która łączy<<<

Prezydent Miasta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski, Pastor Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Żyrardowie dk. Halina Radacz i Dyrektor Artystyczny Blanka Dembosz-Tondera zapraszają na cykl wydarzeń skierowany do miłośników kultury inspirowanej przez Biblię „Księga, która łączy”.

Wydarzenia rozpoczną się w czwartek, 2 września, w kaplicy ewangelickiej w Żyrardowie przy ul. Żeromskiego od wykładu pt. „Biblia w kulturze judeochrześcijańskiej”, wygłoszonego przez Małgorzatę Platajs, długoletnią dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce.

Po wykładzie odbędzie się koncert „ Psalmy”, który przygotuje śpiewaczka i kompozytorka Blanka Dembosz-Tondera wraz z oboistą Jakubem Kornakiewiczem. Będą to nowe kompozycje Blanki Dembosz-Tondery ( 8 wybranych psalmów), łączące inspiracje dawną muzykę sakralną z medium muzyki elektroakustycznej oraz improwizacjami na głos i obój. Psalmy będą wykonywane w języku hebrajskim, aramejskim, greckim i polskim.

3 września, w piątek, zapraszamy na koncert „Biblijne modlitwy kobiet” – który zostanie wykonany przez kobiecą część zespołu Kolegium Muzyki Ewangelickiej (Blankę Dembosz-Tonderę – sopran, Ilonę Szczepańską – alt, Justynę Młynarczyk i Paulinę Garlińską – viole da gamba). Przed koncertem, diakon Halina Radacz, w swojej prelekcji przybliży biblijne portrety kobiet.

4 września w kościele rzymsko-katolickim pw. Wniebowstąpienia Pańskiego odbędą się dwa wydarzenia: refleksje na temat pt. „Mariologia luterańska, prawosławnej i katolicka”, które wygłoszą: prof. Jerzy Sojka, ks. dr Łukasz Leonkiewicz i ks. Sławomir Kielczyk, a następnie koncert – „Sonaty różańcowe – Tajemnice Bolesne” Ignacego von Bibera w wykonaniu Urszuli Jasieckiej- Bury (klawesyn), Aleksandry Radwańskiej (skrzypce), Krystyny Wiśniewskiej (wiolonczela barokowa).

Program koncertu:

 1. Heinrich Ignaz Franz von Biber – (1644 – 1670) – Sonata VI (Ogród Oliwny)
 2. Georg Muffat (1653 – 1690) – Sonata D – dur na skrzypce i basso continuo
 3. Georg Muffat – Ciacona in G na klawesyn
 4. Heinrich Ignaz Biber (1644 – 1670) – Sonata IX (Droga Krzyżowa)
 5. Johann Heinrich Schmelzer (1620-23 – 1680) – Sonata secunda na skrzypce i basso continuo
 6. Heinrich Ignaz Biber (1644 – 1670) – Sonata X (Ukrzyżowanie)

W niedzielę, 5 września, w ostatni dzień festiwalu będzie można uczestniczyć w spotkaniu opowiadającym o postaci urodzonego w Żyrardowie pisarza i tłumacza – Pawła Hulki-Laskowskiego, a także posłuchać koncertu zespołu „Zelowskie Dzwonki” – grupy wykonującej chrześcijańskie pieśni związane z wyznaniem ewangelicko-reformowanym, a więc wyznaniem Pawła Hulki-Laskowskiego.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych kulturą inspirowaną przez Biblię.

2021-10-06-ksiega-ktora-laczy.jpg