Wokół zagłady cmentarzy żydowskich

Porozmawiajmy. Cykliczne spotkania w Muzeum KL Plaszow

Wokół zagłady cmentarzy żydowskich - rozmowa

Źródło: Muzeum KL Plaszów

Muzeum KL Płaszów zaprasza

Zapraszamy na pierwsze powakacyjne spotkanie online z cyklu „Porozmawiajmy. Cykliczne spotkania w Muzeum KL Plaszow”. Spotkanie odbędzie się 12 października o g. 18.00 na Facebooku Muzeum KL Plaszow. Gościem spotkania będzie Krzysztof Bielawski, autor książki „Zagłada cmentarzy żydowskich” (wyd. Więź). Spotkanie poprowadzi Michał Szułdrzyński.

➡ O książce:

Kto zniszczył żydowskie cmentarze? Czy sprawcami byli tylko Niemcy? „Zagłada cmentarzy żydowskich” autorstwa Krzysztofa Bielawskiego to pierwsze syntetyczne ujęcie bolesnego problemu, który dotyczy niemal każdego większego miasta w naszym kraju.

W Polsce istnieje około 1200 cmentarzy żydowskich. Praktycznie wszystkie w mniejszym lub większym stopniu uległy dewastacji. Na wielu postawiono budynki różnego przeznaczenia, urządzono boiska, place zabaw, pola uprawne, zasadzono lasy. Nie mniej niż połowa cmentarzy żydowskich została zupełnie starta z powierzchni ziemi. Na pozostałych zachowane nagrobki stanowią z reguły znikomy procent ich oryginalnej liczby.

Książka przedstawia proces niszczenia cmentarzy żydowskich, który na szeroką skalęrozpoczął się podczas drugiej wojny światowej i trwa do dziś. Wbrew obiegowym opiniom, cmentarze nie zostały zdewastowane tylko przez Niemców podczas wojny. Znaczący udział w destrukcji ma część ludności oraz powojenne państwo polskie. Są też cmentarze, które ominęły zniszczenia z rąk Niemców, a sprawcami byli okoliczni mieszkańcy oraz władze. To sprawia, że temat jest trudny i nierzadko przemilczany.

O autorze

Krzysztof Bielawski – absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, Badacz cmentarzy żydowskich. Specjalista do spraw dziedzictwa żydowskiego w Centrum Informacji Historycznej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Autor artykułów publikowanych na łamach m.in. „Kwartalnika historii Żydów”, „Miasteczka Poznań”, „Spotkań z zabytkami”.

O prowadzącym

Michał Szułdrzyński – ur. 1980. dziennikarz i publicysta. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” pracuje od 2008 r., najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Prowadził programy publicystyczne m.in. w TVP Info oraz Polsat News. W latach 2006-08 był redaktorem naczelnym „Nowego Państwa”. Wcześniej Był w gronie założycieli kwartalnika Klubu Jagiellońskiego „Pressje”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela.

Zapraszamy!