Wspólne Dziedzictwo

Forum Dialogu - logoi

Źródło: Forum Dialogu

Czy rabin może być kobietą? Rozmowa z rabinem Jeffreyem Foxem

Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu spotkań online Wspólne Dziedzictwo: rozmowy o relacjach chrześcijańsko-żydowskich, w której spotkają się z nami znakomici zagraniczni goście. Spotkania będą tłumaczone symultanicznie na język polski. Rozmowy, na które chcemy zaprosić Państwa tej jesieni, mają na celu zgłębianie tematu relacji chrześcijańsko-żydowskich zarówno od strony historii, współczesnych relacji, ale też osobistych i praktycznych doświadczeń naszych rozmówców. W naszym cyklu chcemy pokazywać judaizm jako żywą wspólnotę wiary, szukającą dróg i form bycia we współczesnym świecie. Najbliższe spotkanie „Czy rabin może być kobietą?”, na którym będziemy gościć rabina Jeffreya Foxa, odbędzie się 12 października o godzinie 19:00. Serdecznie zachęcamy do rejestracji na spotkanie. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem spotkań, które odbędą się w ramach cyklu do końca roku.

Działania aktywistów z sieci Liderów Dialogu z Orli i Mińska Mazowieckiego

Aktywistki i aktywiści z sieci Liderów Dialogu realizują projekty współfinansowane z grantów i stypendiów przyznanych przez Forum Dialogu. Tym razem chcemy podzielić się tym, co wydarzyło się u Marka Chmielewskiego z Orli i Katarzyny Łaziuk z Mińska Mazowieckiego.

17 i 18 września w Orli odbyła się zorganizowana przez Marka Chmielewskiego konferencja „Co dalej z orlańską synagogą?”. Celem było wypracowanie koncepcji ratowania zabytkowej synagogi w Orli poprzez remont oraz przekazanie jej pod opiekę instytucji kultury zarządzanej przez lokalną organizację pozarządową. Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć na naszej stronie.

2 października w Mińsku Mazowieckim w ramach VII Dni Kultury Żydowskiej odbył się spacer historyczny połączony z odsłonięciem czterech płyt upamiętniających miejsca związane z życiem i historią społeczności żydowskiej. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Katarzynę Łaziuk wraz z grupą osób zgromadzonych wokół inicjatywy „Bliscy i oddaleni”. Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie.

Cmentarze żydowskie – źródło wiedzy, opieka i edukacja. Warsztaty dla nauczycieli i nauczycielek

4 października zorganizowaliśmy warsztaty na temat cmentarzy żydowskich dla nauczycieli i nauczycielek. Prowadził je Sławomir Pastuszka – historyk-judaista, genealog, nauczyciel i społecznik, wieloletni społeczny opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie. Podczas warsztatów rozmawialiśmy o zasadach zachowania na cmentarzu żydowskim i opieki nad cmentarzami oraz o tym, jak wspólnie z uczniami zadbać o cmentarz w swojej okolicy. W najbliższym czasie planujemy zorganizować kolejne warsztaty dla nauczycieli i nauczycielek zainteresowanych nauczaniem o dziedzictwie żydowskim.

2021-10-13-cmentarz.jpg
fot. Alicja Szulc