„Dzielną niewiastę któż znajdzie“

Bella Szwarcman-Czarnota: wykład z cyklu „Księga Przysłów“

Król Salomon

Źródło: Austriackie Forum Kultury

Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury, Gmina Żydowska w Warszawie

Rozpoczynamy nowy cykl poświęcony poematowi z Księgi Przysłów 31, 10 – 31, który mężowie odśpiewują – na cześć swoich żon – w piątkowy wieczór. Wedle Ibn Ezry poemat ten, jak i cała Księga Przysłów – został napisany przez króla Salomona na cześć bogobojnej kobiety, która troszczy się o rodzinę. Wedle innej tradycji – napisał go Abraham na cześć swojej żony Sary.

Sam tekst był szeroko komentowany, powstały też midrasze rozważające kwestię o czyich zaletach mówi tekst, czy stanowi pochwałę jednej kobiety, czy wielu. W Midraszu Szocher Tow (czyli w midraszu do Psalmów) czytamy, że w dwudziestu dwóch wersetach poematu mowa jest o dziewiętnastu kobietach biblijnych, przy czym ostatnie cztery wersety dotyczą tylko jednej z nich. Każda z nich przekazuje nam jakąś wskazówkę etyczną. Po kolei przyjrzymy się tym postaciom.

Bella Szwarcman-Czarnota – polska publicystka, redaktorka, tłumaczka. Znawczyni tematu kobiet żydowskich. Tłumaczy z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Wieloletnia redaktorka PWN oraz felietonistka i redaktorka pisma żydowskiego "Midrasz".

19.10.2021 (wt.), 18:00

ON-SITE
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9, Warszawa
Po polsku / Wstęp bezpłatny

ON-LINE:
Konieczna rejestracja: