Akademia Zimowa Żydowskiego Instytutu Historycznego: 11-12 grudnia 2021

W ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe. Rejestracja jest otwarta do 21 listopada

Zajęcia podczas Akademii Letniej ŻIH 2021

Zajęcia podczas Akademii Letniej ŻIH 2021

Źródło: ŻIH

Akademia skierowana jest do nauczycieli i edukatorów, którzy w swojej pracy dydaktycznej podejmują zagadnienia związane z historią, kulturą i religią Żydów polskich. Podczas Akademii uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z wystawami i zbiorami Żydowskiego Instytutu Historycznego, a także jego ofertą edukacyjną. Organizatorzy przybliżą również tematykę religii, kultury duchowej i materialnej polskich Żydów.

Pierwszego dnia zajęć Dział Edukacji przedstawi swoją ofertę, a także zaprezentuje publikację „Archiwum ważniejsze niż życie” poświęconą twórcom Podziemnego Archiwum Getta Warszawy. Następnie uczestnicy wezmą udział w oprowadzaniu kuratorskim po nowej wystawie czasowej „Ukryte oblicze. Gaon z Wilna”. W dalszej części dnia nasi prelegenci przybliżą tematykę zróżnicowania religijnego warszawskich Żydów w XVIII i XIX w., a także dzieje chasydów na ziemiach polskich.

Drugi dzień zaczniemy od wizyty na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej. W dalszej części porozmawiamy o różnych odsłonach żydowskiej duchowości na ziemiach Rzeczypospolitej. Zaprezentujemy również zbiory cyfrowe Żydowskiego Instytutu Historycznego dotyczące życia duchowego Żydów europejskich, a także przybliżymy wystawę „Mała Synagoga na Tłomackiem”. Na koniec podsumujemy Akademię i rozdamy dyplomy wszystkim uczestnikom.

Akademia odbędzie się w dniach 11-12 grudnia 2021 r. (sobota-niedziela) w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego przy ul. Tłomackie 3/5, a także w przestrzeni miejskiej Warszawy.

Początek wydarzenia: sobota, 11 grudnia, godz. 9:30

Koniec wydarzenia: niedziela, 12 grudnia, ok. 17:00

Uwaga: Uczestnikom wydarzenia zapewniamy jeden nocleg w Warszawie, dwa obiady, a także przekąski i napoje w czasie trwania zajęć.

Aby wziąć udział w Akademii, należy wypełnić i przesłać w terminie do 21 listopada 2021 r. włącznie formularz zgłoszeniowy.

Informację o przyjęciu na szkolenie otrzymają Państwo drogą mailową do 23 listopada 2021 r. włącznie.

Liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona.

W razie pytań prosimy o kontakt z Działem Edukacji: pod numerem telefonu (0-22) 827 92 21 (wew. 102) lub pisząc maila na adres edukacja@jhi.pl

Akademia Zimowa ŻIH 2021 jest organizowana w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe.