Bella Szwarcman-Czarnota: wykład z cyklu „Księga Przysłów“

„Dzielną niewiastę któż znajdzie?“

Król Salomon

Źródła: Austriackie Forum Kultury i Gmina Żydowska w Warszawie

Cykl poświęcony poematowi z Księgi Przysłów 31, 10 – 31, który mężowie odśpiewują – na cześć swoich żon – w piątkowy wieczór. Wedle Ibn Ezry poemat ten, jak i cała Księga Przysłów – został napisany przez króla Salomona na cześć bogobojnej kobiety, która troszczy się o rodzinę. Wedle innej tradycji – napisał go Abraham na cześć swojej żony Sary.

Na kolejnym spotkaniu poświęconym hymnowi z Księgi Przypowieści Salomona będziemy zastanawiać się nad pramatkami ludu Izraela – Sarą, Rebeką, Rachelą i Leą. One właśnie wymienione są w midraszu jako te, z których należy brać przykład. Jakich konkretnych cnót i zalet można się nauczyć od nich? Na to pytanie będziemy próbowali wspólnie odpowiedzieć, wracając nie tylko do Księgi Przypowieści, lecz i do fragmentów z Księgi Rodzaju.

Bella Szwarcman-Czarnota – polska publicystka, redaktorka, tłumaczka. Znawczyni tematu kobiet żydowskich. Tłumaczy z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Wieloletnia redaktorka PWN oraz felietonistka i redaktorka pisma żydowskiego "Midrasz".

09.11.2021 (wt.), godz. 18:00
Po polsku
ON-LINE
ZOOM - konieczna rejestracja