11 listopada 2021 roku wydarzyły się sceny, które nie miały prawa się wydarzyć w Kaliszu, ani w żadnym innym mieście w Polsce.

Spalenie kopii Statutu Kaliskiego

Źródło: Rada Kościoła Bożego w Chrystusie w Kaliszu

Oświadczenie Rady Kościoła Bożego w Chrystusie w Kaliszu

W dniu 11 listopada 2021 roku wydarzyły się sceny, które nie miały prawa się wydarzyć w Kaliszu, ani w żadnym innym mieście w Polsce. Jako społeczność chrześcijańska i Polacy zdecydowanie nie zgadzamy się ze słowami i aktami nienawiści w stosunku do osób innego wyznania czy narodowości, nie zgadzamy się na palenie symboli historycznych i narodowych innych krajów w naszym mieście.

Historia naszego miasta jest związana z wieloma narodami: rosyjskim, niemieckim, ukraińskim, ale od ponad 800 lat jest nierozerwalnie związana z żydowskimi mieszkańcami. Byli sąsiadami, prowadzili biznesy i walczyli o wolną, i niepodległą Polskę. Tym bardziej nie zgadzamy się z antysemickimi słowami i czynami, bo są to postawy antyludzkie, przeciwko życiu, przeciwko przyszłości. Potępiamy antysemityzm w każdej jego formie i postaci.

Kalisz to miasto wielokulturowe i żyje w nim większość ludzi dobrej woli i pięknego serca z szacunkiem odnoszących się do wielonarodowej i wielowyznaniowej historii miasta. Szczególnie te słowa kierujemy do naszych braci Żydów z prośbą, aby te wydarzenia nie zamknęły Waszych serc na rodzące się wspólne relacje i szanse na budowanie przyszłości. Zrobimy co w naszej mocy, aby takie wydarzenia nigdy więcej nie miały miejsca w naszym mieście.

Rada Kościoła

Głos pastora Kościoła Bożego w Chrystusie Jerzego Rycharskiego:

Moje serce krwawi, oglądając sceny, które nie miały prawa się wydarzyć w Kaliszu ani w żadnym innym mieście, ale niestety zaistniały w dniu 11 listopada 2021 roku. To nie jest w porządku, że z jakiegoś miasta przyjeżdżają obcy ludzie, robią bałagan i oficjalnie nie można tego zabronić, ponieważ jest to zgromadzenie modlitewno-patriotyczne. Nie zgadzam się, aby obcy, ale także mieszkańcy Kalisza brukali przeszłość i przyszłość naszego miasta.

Jako chrześcijanin i Polak zdecydowanie nie zgadzam się ze słowami i aktami nienawiści w stosunku do osób innego wyznania czy narodowości, nie zgadzam się na palenie symboli historycznych i narodowych innych krajów.

Jako człowiek całym moim życiem nie zgadzam się z antysemickimi słowami i czynami, bo są to postawy antyludzkie, przeciwko życiu, przeciwko przyszłości. Potępiam antysemityzm w każdej jego formie i postaci.

Wielkim smutkiem napawa mnie fakt, że dzieje się to w dniu Narodowego Święta Niepodległości, dniu-symbolu odzyskania wolności, za którą walczyli Polacy różnych wyznań i korzeni narodowych.

Chciałbym wymazać te straszne słowa i wydarzenia, ale to niemożliwe, proszę więc nie przyjmujcie ich jako wydarzeń określających miasto Kalisz oraz jego mieszkańców. Kalisz to miasto wielokulturowe, a większość jego ludzi jest dobrej woli i pięknego serca, [i] z szacunkiem odnosi się do wielonarodowej i wielowyznaniowej historii naszego miasta.

Szczególnie te słowa kieruję do moich braci Żydów i proszę, aby te wydarzenia nie zamknęły Waszych serc na rodzące się relacje i szanse budowania wspólnej przyszłości.

Jako lider lokalnej społeczności podejmuję działania wraz z przywódcami świeckimi i duchownymi z różnych denominacji naszego miasta w celu wspólnego przeciwdziałania podobnym wydarzeniom.

Pastor Jerzy Rycharski Kalisz 12.11.2021 r.