Pogrzeb Jezusa prawdopodobnie będzie w piątek

Jezus - Issa

Źródło: OKO.press

Agata Szczęśniak OKO.press

Issa po arabsku Jezus, Jerjos, 24-latek ostatnią pinezkę wysłał bliskiej osobie pod koniec września z zamkniętej strefy stanu wyjątkowego. Był w szpitalu, potem wypchnięto go na Białoruś, kolejny raz przekroczył granicę. Rodzina wysyłała jego zdjęcie z Matką Boską w tle.

Policyjny patrol odnalazł go 13 października 2021. Rozkładające się ciało leżało w polu w okolicy wsi Klimówka, 5 kilometrów na południe od Kuźnicy. Policjanci zauważyli zwłoki ze śmigłowca.

To 24-letni Syryjczyk, Issa Jerjos. Urodził się 1 stycznia 1997 w mieście Hama w Syrii – podał dziennikarz Piotr Czaban.

Z ustaleń OKO.press wynika, że pod koniec września 2021 wysłał bliskiej osobie pinezkę ze strefy stanu wyjątkowego, chcąc dać znak życia, a być może wskazując, gdzie go szukać, gdyby ktoś mógł mu pomóc. W wielu podobnych przypadkach przekazana aktywistom przez rodzinę pinezka ratowała życie.

To był ostatni kontakt z nim. Kiedy przestał się odzywać, rodzina rozpoczęła poszukiwania. Tak jak wiele innych rodzin, wysyłała wiadomości i zdjęcia do polskich organizacji, które pomagają osobom z granicy.

Według rodziny był w polskim szpitalu. Później został wypchnięty przez polską Straż Graniczną na Białoruś. Podobne przypadki opisywała m.in. białostocka „Gazeta Wyborcza” w tekście „Podleczeni migranci wypychani z powrotem na Białoruś”.

Zmarł, kiedy ponownie dostał się do Polski.

Przy zwłokach znaleziono jego syryjski paszport z białoruską wizą turystyczną.

Był chrześcijaninem.

Poszukująca go rodzina wysłała zdjęcie, na którym Issa stoi na tle Matki Boskiej w błękitnym płaszczu.

Chrześcijanie uciekają z Syrii

Od wybuchu wojny domowej w marcu 2011 roku z Syrii uciekło 6,6 miliona osób. Podobna liczba (6,7 mln) to uchodźcy wewnętrzni – musieli opuścić swoje domy i zamieszkać w innym regionie.

Wśród szczególnie dotkniętych wojną są syryjscy chrześcijanie. Islamiści ich prześladowali, burzyli kościoły, zabraniali praktykowania chrześcijaństwa. W 2011 roku w Syrii mieszkało 2 mln 200 tys. chrześcijan, to ok. 10 proc. społeczeństwa. W 2021 jest ich według różnych źródeł już tylko między 500 a 700 tysięcy.

Największa społeczność chrześcijańska na Bliskim Wschodzie zamieszkiwała Aleppo. Na początku wojny domowej mieszkało tam ok. 180 tys. chrześcijan. W 2019 organizacje kościelne szacowały liczbę chrześcijan w Aleppo na ledwie 29 tys.

Hama, rodzinne miasto Jezusa, to czwarte co do wielkości miasto w Syrii (po Damaszku, Aleppo i Homs). W 1982 roku Bractwo Muzułmańskie rozpoczęło tam powstanie, zginęło ok. 25 tysięcy osób. Hama jest uznawane za najbardziej konserwatywne sunnickie miasto w Syrii.

Wojna domowa zniszczyła Syrię. PKB kraju jest o 70 proc. niższe niż przed wojną. Panuje bieda, dziesiątki tysięcy dzieci w ogóle nie chodzą do szkoły. Prawie 60 proc. ludności ma trudności z zaopatrzeniem w jedzenie. Od miesięcy panuje tzw. kryzys chlebowy: „Ludzie stoją w kolejkach po chleb sześć–siedem godzin, tak jak po olej opałowy i oliwę. Ale chleb jest najgorszy, bo trzeba go kupować prawie codziennie” – pisała w marcu reporterka „Polityki”.

Kilkunastu zmarłych na granicy

Po obu stronach granicy polsko-białoruskiej zmarło dotąd ponad dziesięć osób. Daty wskazują na podanie informacji, a nie dzień śmierci:

19.09.2021
  1. 29-letni Irakijczyk zmarły ze skrajnego wychłodzenia, okolice wsi Dworczysko w gminie Giby.

  2. Mężczyzna w polu w powiecie sokólskim

  3. Mężczyzna w lesie pod wsią Zubry (gm. Gródek)

  4. 39-letnia Irakijka w obwodzie grodzieńskim koło wsi Leśnoje, w rejonie Kanału Augustowskiego, metr od granicy białorusko-polskiej

24.09.2021
  1. Irakijczyk pół kilometra od linii granicznej, pod Nowym Dworem
24/25.09.2021
  1. 16-letni Irakijczyk, wcześniej wymiotował krwią
19.09.2021
  1. 19-letni Syryjczyk, jego ciało zostało wyłowione z Bugu koło miejscowości Woroblin.

Ahmad al-Hassan, urodzony w Homs, został pochowany 15 listopada przez wspólnotę polskich Tatarów.

Przeczytaj także: Polscy Tatarzy pochowali 19-letniego Syryjczyka. Utonął podczas przeprawy przez Bug

14.10.2021
  1. 24-letni Syryjczyk spod Sokółki.
22.10.2021
  1. Kuścińce (strefa stanu wyjątkowego), mężczyzna z Sri Lanki
30.10.2021
  1. 23-letni Kurd z cukrzycą na pasie granicznym (strona białoruska).

29 października 2021 OKO.press dostało również informację o dwóch zmarłych młodych mężczyznach z obozowiska po białoruskiej stronie granicy.