Żydowskie ABC: Fenomen JCC, na świecie i w Polsce

JCC Warszawa

fot. Piotr Kulisiewicz/JCC Warszawa

Źródło: POLIN

Czym zajmuje się JCC w skali globalnej? Co je wszystkie łączy ze sobą? A na ile istotne są lokalność i autonomia? Jak działają polskie ośrodki, aby współtworzyć żywą, nowoczesną kulturę żydowską? Piotr Kowalik porozmawia o fenomenie Jewish Community Center z dyrektorką JCC Warszawa – Agatą Rakowiecką oraz dyrektorem JCC Kraków – Jonathanem Ornsteinem.

Centrum Społeczności Żydowskiej (Jewish Community Center – JCC) to instytucja, która narodziła się w USA w połowie XIX wieku. Dzisiaj to sieć setek ośrodków rozsianych po całym świecie angażujących i integrujących szeroko rozumianą społeczność żydowską oraz jej nieżydowskie rodziny i przyjaciół.

Porozmawiamy o historii tego ruchu i spróbujemy scharakteryzować jego obecny profil. Szefowie JCC Warszawa i JCC Kraków przybliżą nam też funkcjonowanie ich ośrodków na co dzień i od święta. Co jest dla nich ważne w budowaniu programu? Do kogo chcą docierać? Na czym polega członkostwo w JCC?

Agata Rakowiecka, Dyrektorka Centrum Społeczności JCC Warszawa, które od 2013 buduje współczesną kulturę żydowską i jednoczy społeczność poprzez programy, wydarzenia i nieformalną edukację żydowską. Studiowała Filologię Polską i Logopedię na UW, jest absolwentką programu Melton na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Jest też edukatorką żydowską z wieloletnim doświadczeniem zdobywanym zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Jonathan Ornstein, Dyrektor Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Kraków od momentu otwarcia przez JKW Księcia Walii w 2008 r., które działa lokalnie na rzecz odbudowy życia żydowskiego. Przez 6 lat był lektorem j. hebrajskiego na Instytucie Judaistyki UJ w Krakowie. Założył Stowarzyszenie "Gesher" działające na rzecz dialogu polsko-izraelskiego. Jest współzałożycielem krakowskiego Klubu Chrześcijan i Żydów Przymierze, w którym pełni funkcję wiceprezesa. Zasiada również w zarządach krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu oraz JCC Global.