25. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim we Wrocławiu

„Moje myśli nie są myślami waszymi” (Iz 55,8)

25. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim we Wrocławiu

Źródło: Towarzystwo im. Edyty Stein

17-18 stycznia 2022
WYDARZENIE ONLINE

Pod hasłem „Moje myśli nie są myślami waszymi” zaczerpniętym z Księgi Izajasza (Iz 55,8) obchodzony będzie jubileuszowy, 25. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. We Wrocławiu wydarzenie obchodzone będzie po raz 20.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim we Wrocławiu organizuje Archidiecezja Wrocławska wraz z partnerami: Gminą Wyznaniową Żydowską we Wrocławiu oraz Domem Edyty Stein.

Wydarzenie organizowane jest dzięki wsparciu finansowemu Wydziału Kultury Miata Wrocław.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Arcybiskup Józef Kupny, Metropolita Wrocławski.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem medialnym Radia Rodzina, Niedzieli, Gościa Niedzielnego oraz portalu Nowe Życie.

Czytaj więcej:

PROGRAM

17 STYCZNIA 2022 (poniedziałek)

13.00 – 14.30 WYKŁAD „PAMIĘTNIK ERIKI TWOROGER – SIOSTRZENICY EDYTY STEIN”

2022-01-15-pamietnik-siostry-edyty.jpg

W październiku 2021 roku w Domu Edyty Stein otwarto nową część wystawy stałej pt. „Z Breslau do Jerozolimy. Channah Erika Tworoger – siostrzenica Edith Stein”. Powstała ona na bazie materiałów archiwalnych, przekazanych przez Shlomo Kovalskiego, syna Channah Eriki. Najcenniejszym eksponatem tej wystawy jest jej oryginalny pamiętnik zawierający 32 odręczne wpisy. Pierwszy z nich pojawił się w pamiętniku w 1919 roku, natomiast ostatni w 1931 roku. Wśród nich można odnaleźć odręczne dedykacje wykonane przez matkę Eriki oraz jej ciotki, między innymi wpis Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża.

Podczas spotkania chcemy opowiedzieć o nowym eksponacie Domu Edyty Stein, przybliżyć osobę Eriki Tworoger, religijnej Żydówki, która w ucieczce przed nazimem wyemigrowała z Breslau do Jerozolimy, a także porozmawiać o środowisku w którym żyła oraz osobach, które wpisały się do tej unikatowej pamiątki.

W wykładzie / rozmowie wezmą udział:

  • dr Anna Siemieniec, Dom Edyty Stein
  • Tamara Włodarczyk, Towarzystwo Kulturalno-Społecznego Żydów w Polsce

Początek wykładu o godz. 13.00

Zapraszamy do uczestnictwa online:

16:00 – 17.30 SYMPOZJUM: „25 LAT W POLSCE, 20 LAT WE WROCŁAWIU. DZIEŃ JUDAIZMU W KOŚCIELE KATOLICKIM – PODSUMOWANIE I PERSPEKTYWY”

W 2022 roku obchodzony będzie jubileuszowy, 25. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. We Wrocławiu wydarzenie obchodzone będzie po raz 20. Podczas sympozjum chcielibyśmy dokonać swojego rodzaju podsumowania tej inicjatywy, zarówno w kontekście ogólnopolskich, jak i lokalnych obchodów. Do udziału w sympozjum zaprosiliśmy osoby, które w różnym czasie zaangażowane były w organizację wydarzenia:

  • o. Marcin Sylwan Wirkowski OSPPE, reprezentant paulinów w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań
  • Jerzy Kichler, były przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce
  • Boaz Pash, rabin
  • dr Anna Siemieniec, współorganizatorka Dnia Judaizmu w Kościele katolickim we Wrocławiu

Prowadzenie: Łukasz Ligorowski, współorganizator Dnia Judaizmu w Kościele katolickim we Wrocławiu

Zapraszamy do wysłuchania SYMPOZJUM w dniu 17 stycznia 2021.
Start: godz. 16.00.
Link do transmisji:

17:30 – 18.00 LITURGIA SŁOWA BOŻEGO
„Moje myśli nie są myślami waszymi” (Iz 55,8) z komentarzem żydowskim i chrześcijańskim, ze śpiewem kantora Eleazara Mizrachi

Najważniejszym elementem XXV DNIA JUDAIZMU W KOŚCIELE KATOLICKIM we Wrocławiu będzie wspólna LITURGIA SŁOWA BOŻEGO z udziałem przedstawicieli Archidiecezji Wrocławskiej oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, której przewodniczyć będzie o. Marcin Sylwan Wirkowski OSPPE, reprezentant paulinów w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań. Udział w modlitwie weźmie także rabin Boaz Pash oraz p. Jerzy Kichler, były Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

Początek modlitwy o godz. 17.30 (17 stycznia 2022).

Towarzyszyć jej będzie śpiew kantora Synagogi pod Białym Bocianem - Eliezera Mizrachi.

Podczas wspólnej modlitwy katolików i Żydów szczególnie modlić się będziemy o łaskę duchowego pokoju Bożego oraz ustanie pandemii koronawirusa na całym świecie.

Czytania na XIV DZIEŃ JUDAIZMU W KOŚCIELE KATOLICKIM: Iz 55,1-2a.3.6-13; Ps 139; Łk 6,27-33.35

Zapraszamy do wspólnej modlitwy!
Link do transmisji:

18:30 – 19.10 KONCERT
Eleazar Mizrachi „Pieśni żydowskie”

Podczas koncertu w dniu 17 stycznia 2022, który rozpocznie się o godz. 18.30, chcemy Państwu zaprezentować żydowskie pieśni modlitewne. Utwory te opowiadają o wspaniałości Stwórcy - są to pieśni pochwalne, dziękczynne, używane przy modlitwach w synagodze.

Życzymy Państwu miłego popołudnia i zapraszamy do uczestnictwa online.
Link do transmisji:

Eliezer Mizrachi - śpiew
Wojtek Jaworski - fortepian
Eliezer Mizrachi koncertował między innymi: na ETNO w Warszawie i Brnie, Festiwalach Kultury Żydowskiej w: Łodzi,Kazimierzu Dolnym, Szczekocinach, Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Świat pod Kyczerą" w Legnicy, "Divadlo 29" w Pardubicach, w Synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu, na Festiwalu 7 Kultur w Głogowie, "Święcie Wina" w Środzie Śląskiej i w wielu innych miejscach.

POSŁUCHAJ!

18 STYCZNIA 2022 (wtorek)

12.00 – 15.00 SPACER PO ŻYDOWSKIM WROCŁAWIU

2022-01-15-cmentarz-wroclaw.jfif

Serdecznie zapraszamy do udziału w „Spacerze po żydowskim Wrocławiu” we wtorek 18 stycznia 2022 roku. W kameralnym gronie chcielibyśmy odwiedzić najważniejsze miejsca związane ze społecznością żydowską zamieszkującą Wrocław na przestrzeni wieków. W sposób szczególny chcemy przypomnieć o 80. rocznicy pierwszej deportacji Żydów z Wrocławia, którą obchodzono w 2021 roku.

Udział w spacerze możliwy jest jedynie po uprzednim zgłoszeniu oraz otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia. Chętnych prosimy o zgłoszenie na adres mailowy: dzienjudaizmu@gmail.com.

Spacer rozpocznie się o godz. 12.00, a zakończy ok godz. 15.00. Jego program będzie dopasowany do warunków pogodowych.

Przewodnik: Renata Bardzik-Miłosz

Serdecznie zapraszamy!