Co dziś wiemy o Zagładzie?

Rozmowa Bogdana Białka z prof. Barbarą Engelking

Stowarzyszenie im Jana Karskiego

Źródło: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu rozmowa Bogdana Białka, prezesa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, z prof. Barbarą Engelking.

Więcej relacji z wydarzeń organizowanych przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego

Prof. Barbara Engelking jest kierowniczką Centrum Badań nad Zagładą Żydów, działającego przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN; była szefową Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Autorka i współautorka wielu książek, wśród których najważniejsze to „Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście”, „»szanowny panie gistapo«. Donosy do władz niemieckich w Warszawie i okolicach w latach 1940–1941”, „Jest taki piękny słoneczny dzień... Losy Żydów szukających ratunku na wsi polskiej 1942–1945”. Redaktorka i autorka wydawanych przez Centrum opracowań „Prowincja noc. Życie i zagłada Żydów w dystrykcie warszawskim”, „Klucze i kasa. O mieniu żydowskim w Polsce pod okupacją niemiecką i we wczesnych latach powojennych, 1939–1950” oraz „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”. Edytorka wielu świadectw ofiar i ocalałych z Holokaustu.