«Odkryj Sefarad –świat Żydów sefardyjskich» (wystawa)

Red de Juderías de España-Caminos de Sefarad

Red de Juderías de España-Caminos de Sefarad

Źródło: Instytut Cervantesa w Warszawie

Na wystawę składa się wybór fotografii, na których uchwycony jest klimat dzielnic żydowskich różnych hiszpańskich miast, takich jak Ávila, Barcelona, Cáceres, Jaén, Kordoba, Segowia, czy Toledo.

Fotografiom towarzyszą teksty dotyczące spuścizny Żydów sefardyjskich w Hiszpanii w warstwie architektonicznej, historycznej, artystycznej i kulturalnej.

Wystawa została przygotowana przez stowarzyszenie La Red de Juderías de España (Sieć Hiszpańskich Dzielnic Żydowskich), którego celem jest ochrona spuścizny Żydów sefardyjskich w Hiszpanii.

(FB) - "Co oznacza słowo Sefarad? Jest to hebrajski termin używany w średniowiecznych tekstach hiszpańskich Żydów dla określenia terytorium Hiszpanii. Sefardyjczykami, nazwiemy zatem Żydów z Półwyspu Iberyjskiego, którzy zmuszeni byli opuścić Hiszpanię po królewskim edykcie z Alhambry wydanym przez Królów Katolickich Hiszpanii w 1492 roku. Jednak setki lat obecności kultury Żydowskiej w Hiszpanii pozostawiły bogate dziedzictwo kulturowe. Świadczą o tym niezliczone ślady materialne i niematerialne, które wciąż z łatwością można tu znaleźć."

Prezentacja (FB):

DANE TECHNICZNE

Dzieła: 25
Autor/rzy: Red de Juderías
Kurator: Marta Puig
Czas powstania: 2021
Technika: Fotografía
Ze zbiorów: Red de Juderías
Katalog: No

SZCZEGÓŁY

Data: dnia 25/01/2022 godz. 19:00
Od 26/01/2022 do 03/04/2022
Uwagi: Wyadrzenie stacjonarne z zachowaniem środków ostrożności. Udział w inauguracji wystawy wymaga bezpłatnej rezerwacji, na stronie evnea:
Miejsce:
Instituto Cervantes (Varsovia) - Sala de Exposiciones
ul. Nowogrodzka 22
00-511 WARSZAWA (Polonia) lnic żydowskich różnych hiszpańskich miast, takich jak Ávila, Barcelona, Cáceres, Jaén, Kordoba, Segowia, czy Toledo. Fotografiom towarzyszą teksty dotyczące spuścizny Żydów sefardyjskich w Hiszpanii w warstwie architektonicznej, historycznej, artystycznej i kulturalnej. Wystawa została przygotowana przez stowarzyszenie La Red de Juderías de España (Sieć Hiszpańskich Dzielnic Żydowskich), którego celem jest ochrona spuścizny Żydów sefardyjskich w Hiszpanii.

DANE TECHNICZNE Dzieła: 25 Autor/rzy: Red de Juderías Kurator: Marta Puig Czas powstania: 2021 Technika: Fotografía Ze zbiorów: Red de Juderías Katalog: No SZCZEGÓŁY Data: dnia 25/01/2022 godz. 19:00 Od 26/01/2022 do 03/04/2022 Uwagi: Wyadrzenie stacjonarne z zachowaniem środków ostrożności. Udział w inauguracji wystawy wymaga bezpłatnej rezerwacji, na stronie evnea: https://app.evenea.pl/event/sefarad/ Miejsce: Instituto Cervantes (Varsovia) - Sala de Exposiciones ul. Nowogrodzka 22 00-511 WARSZAWA (Polonia)