Antycypacja/Zmiana. Rudnicki/Nasfeter – „Niekochana” (1966) – projekcja filmu z dyskusją

W ramach cyklu seminariów filmowych z dyskusją z zaproszonym gościem, w której postawimy pytania o żydowską tożsamość i dominującą polską perspektywę w obrazach Zagłady w kinie polskim.

Rudnicki/Nasfeter – „Niekochana” (1966) – projekcja filmu z dyskusją
Rudnicki/Nasfeter – „Niekochana” (1966) – projekcja filmu z dyskusją

Źródło: Żydowski Instytut Historyczny

Spotkanie z cyklu seminariów filmowych w ŻIH. Obejrzymy film „Niekochana” – adaptację noweli Adolfa Rudnickiego, wyreżyserowaną przez Janusza Nasfetera. O dziele porozmawiają online filmoznawcy – Paweł Jaskulski i Bartosz Kwieciński.

Zobacz wydarzenie na Facebooku

Ona jest Żydówką, on Polakiem. Noemi kocha Kamila, studenta malarstwa. Młodzi często rozstają się i wracają do siebie, ponieważ dziewczyna doświadcza neurotycznej zazdrości. Kolejnej nocy Noemi czeka na powrót ukochanego, rozpamiętując dzieje ich związku, ale to noc przed atakiem Niemiec na Polskę 1 września 1939 r. Słychać już pierwsze wystrzały. Swobodną adaptację opowiadania Adolfa Rudnickiego z 1937 r. wyreżyserował Janusz Nasfeter, a główną rolę zagrała Elżbieta Czyżewska.

Zapraszamy na rozmowę online o filmie – gościem Bartosza Kwiecińskiego będzie Paweł Jaskulski.

Film mogą Państwo obejrzeć w dowolnej chwili w serwisie 35mm.online:

Gość:

dr Paweł Jaskulski – pracuje w Zakładzie Retoryki i Mediów w Instytucie Polonistyki Stosowanej UW. Autor książki Niewygodna zagadka. Twórczość Janusza Nasfetera (2021). Należy do Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Zajmuje się nowym kanonem kina polskiego, literaturą współczesną, muzyką rockową.

Prowadzący:

dr Bartosz Kwieciński – historyk filmu, medioznawca, badacz propagandy antysemickiej, pracownik Centrum Badań Holokaustu UJ. Autor książki Obrazy i klisze: między biegunami wizualnej pamięci Zagłady (2012), pracuje nad monografią poświęconą wizerunkowi ocalonego w kinie polskim.


W ramach cyklu seminariów filmowych zapraszamy na projekcję oraz dyskusję z zaproszonym gościem, w której postawimy pytania o żydowską tożsamość i dominującą polską perspektywę w obrazach Zagłady w kinie polskim. Będzie to próba spojrzenia na klasyczne dzieła z nieoczywistej i nieopisanej w literaturze perspektywy. Prosimy o obejrzenie filmu w serwisie 35mm.online, a potem zapraszamy na dyskusję online z zaproszonym gościem oraz zebraną publicznością.

Chcielibyśmy Państwu na nowo opowiedzieć o kinie PRL, kładąc nacisk na obecność tematów żydowskich. Zaprezentujemy filmy mniej znane, niekiedy ich dobór będzie zaskakujący, postaramy się odkryć ich ukryte sensy, konteksty i osobiste motywy powstania.

Cykl składa się z jedenastu projekcji, a do dyskusji zaprosi Bartosz Kwieciński (UJ).