„Dzielną niewiastę któż znajdzie": Chana

Bella Szwarcman-Czarnota - wykład z cyklu „Księga Przysłów“

Austriackie Forum Kultury

Źródło: Austiackie Forum Kultury

Bella Szwarcman-Czarnota - wykład z cyklu „Księga Przysłów“
„Dzielną niewiastę któż znajdzie": Chana
Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury, Gmina Żydowska w Warszawie

W 2022 kontynuujemy cykl poświęcony poematowi z Księgi Przysłów 31, 10 – 31, który mężowie odśpiewują – na cześć swoich żon – w piątkowy wieczór. Wedle Ibn Ezry poemat ten, jak i cała Księga Przysłów – został napisany przez króla Salomona na cześć bogobojnej kobiety, która troszczy się o rodzinę. Wedle innej tradycji – napisał go Abraham na cześć swojej żony Sary.

Przed nami następne wykłady poświęcone midraszowi do Pochwały Dzielnej Niewiasty.

Grudniowy wykład zakończyliśmy historią Racheli, żony Jakuba, matki Józefa i Beniamina. Tym razem zaczniemy od kobiety, która również była bezpłodna, modliła się gorąco o potomstwo i dlatego nazywana bywa „matką modlitwy” - to Chana (Hanna) z II Ks. Samuela. W ciągu czterech spotkań (zamiast styczniowego odbędą się dwa spotkania w marcu) – omówimy losy kobiet przyporządkowanych do kolejnych wersetów. Będą to: Jael, nierządnica Rachab, królowe Batszeba, Michal, Haclelponit, matka Aarona, Eliszewa, wnuczka Jakuba, nazywana „pamięcią ludu Izraela” Serach bat Aszer, żona proroka Obadiasza, kobieta z Szunam, która ocaliła życie swego dziecka, gdyż wspomogła proroka Eliszę. Ostatnie wersety poświęcone są Moabitce Rut, prababce króla Dawida.

Zastanowimy się wspólnie, jakich umiejętności mają nas nauczyć, jakich zalet i sprawności są one wzorcami. A także, nie najmniej ważne, czy tylko do kobiet mamy je odnosić.

Bella Szwarcman-Czarnota – polska publicystka, redaktorka, tłumaczka. Znawczyni tematu kobiet żydowskich. Tłumaczy z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Wieloletnia redaktorka PWN oraz felietonistka i redaktorka pisma żydowskiego "Midrasz".

23.02.2022 (śr.), godz. 18:00
ON-LINE ZOOM:

Po polsku