Rosja zbombardowała Babi Jar i Humań

Zełenski prosi Żydów świata o przerwanie milczenia

Babi Jar - pomnik przed zbombardowaniem

Babi Jar - pomnik przed zbombardowaniem

Źródło: Biełsat

Nie można dziś pozostawać neutralnym – oświadczył dziś rano prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu na Facebooku, zwracając się do krajów, które nie przyłączyły się do antyrosyjskiej koalicji.

– Neutralna Szwajcaria poparła sankcje UE(…) To na co czekają inne państwa? (…) Teraz nie można pozostawać neutralnym – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Wyraził przy tym przekonanie, że wojna na Ukrainie zjednoczyła „Europę i kraje UE na szczeblu jeszcze wyższym niż formalny, państwowy – na szczeblu zwykłych ludzi, milionów Europejczyków”.

Nawiązując do wtorkowego ataku na wieżę telewizyjną w Kijowie, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Babiego Jaru, miejsca pamięci masowych mordów dokonywanych na Żydach przez Niemców podczas II wojny światowej, Zełenski podkreślił, że władze rosyjskie wydały żołnierzom rozkaz „wymazania ukraińskiej historii, ukraińskiego państwa i ukraińskiej siły”.

– W pierwszy dniu wojny mocno bombardowali Humań, gdzie co roku przyjeżdżają się modlić setki tysięcy Żydów. Potem Babi Jar, gdzie rozstrzelano sto tysięcy Żydów. Zwracam się teraz do wszystkich Żydów świata. To bardzo ważne, żebyście wy, miliony Żydów na całym świecie, nie milczeli. Bo z milczenia rodzi się nazizm – powiedział.

Podkreślił, że w ciągu sześciu dni wojny na Ukrainie zginęło prawie 6 tys. rosyjskich żołnierzy.

– Za co? Żeby dostać Ukrainę? To niemożliwe. Tego nie zmienią bomby, rakiety i żadne ataki. Jesteśmy na swojej rodzinnej ziemi, a dla nich będzie za wojnę przeciw nam międzynarodowy trybunał – oświadczył.

pj/belsat.eu wg PAP