Żydzi sefardyjscy i edykt z Alhambry

Edykt z Alhambry - seminarium

Źródło: Żydowski Instytut Historyczny

W rocznicę wydania edyktu z Alhambry, który w 1492 roku wygnał Żydów z Królestwa Hiszpanii, zapraszamy na spotkanie online z dr Martą Kacprzak i dr Agnieszką August-Zarębska, które poprowadzi dr Marta Cichocka. Początek wydarzenia 31 marca o 18:00. Transmisja na Facebooku.

Zobacz wydarzenie na Facebooku

Podczas rozmowy dowiedzą się Państwo. jakie były powody wydania dekretu, który formalnie pozostał w mocy prawie 500 lat, i jakie następstwa pociągnął za sobą dla ogromnej społeczności Żydów sefardyjskich.

Udział wezmą:

dr Agnieszka August-Zarębska - wykładowczyni Katedry Judaistyki im. Tadeusza Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego – literaturoznawca, badaczka współczesnej literatury sefardyjskiej, czyli tworzonej przez Żydów pochodzących z Hiszpanii. Autorka książki „Poezja wobec rzeczywistości. Poetyckie epifanie Jorge Guilléna i Czesława Miłosza.”

dr Marta Katarzyna Kacprzak**** - wykładowczyni w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka licznych publikacji dotyczących języka judeo-hiszpańskiego oraz współczesnej prozy sefardyjskiej. W 2020 roku otrzymała nagrodę Gaon Award 2019, przyznaną przez Gaon Center for Ladino Culture na Uniwersytecie Bar-Ilan w Izraelu.

Prowadząca:

dr hab. Marta Eloy Cichocka - kierowniczka Katedry Literatury, Historii i Kultury Hiszpańskiego Obszaru Językowego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, literaturoznawczyni, poetka i fotografka. Laureatka I nagrody w konkursie poetyckim im. Haliny Poświatowskiej.

__

Czwartki na Tłomackiem to cykl otwartych spotkań odbywających się co tydzień. Dotyczą one szeroko ujętej tematyki żydowskiej i mają zróżnicowaną formę – od prezentacji najnowszych publikacji, poprzez projekcie filmowe, wykłady o dziełach sztuki ze zbiorów ŻIH, po debaty wokół zagadnień współczesnych relacji polsko-żydowskich.