Wspólne seminarium Forum Dialogu i Jad Waszem o pamięci o Zagładzie

Forum Dialogu  - fragment logo

Źródło: Forum Dialogu

Po latach zawieszenia naszych spotkań w dużych grupach na żywo, wizyt studyjnych i konferencji, wreszcie nadszedł czas na powrót do rozmów twarzą w twarz. Za nami pierwsze seminarium poświęcone pamięci o Zagładzie, współorganizowane przez Instytut Jad Waszem i Forum Dialogu, które odbyło się w Jerozolimie. W seminarium uczestniczyła grupa 19 osób zajmujących się relacjami chrześcijańsko-żydowskimi oraz upamiętnieniem społeczności żydowskiej w Polsce.

2022-05-17-yad-vashem-zuzanna-radzik.jpg

Program koncentrował się na pamięci o Zagładzie we współczesnym Izraelu oraz 80. rocznicy Akcji Reinhardt. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wielu wykładów prowadzonych przez wybitnych ekspertów, jak choćby prof. Yehuda Bauer czy Ophir Yarden, spotkać się z Ocalałymi z Zagłady Aloną Frankel i Jakubem Wekslerem-Waszkinelem, a także przedstawicielami Drugiego Pokolenia. Wizyta była okazją do poznania izraelskiego dyskursu o Zagładzie, zapisanego także w przestrzeni – uczestnicy zwiedzali pod tym kątem Jerozolimę i Tel Awiw oraz przestrzeń Kampusu Jad Waszem. Wyjazd był także wyjątkową okazją do uczestnictwa w oficjalnych obchodach Jom HaSzoa, które odbyły się w Jad Waszem.

Zapytani o swoje wrażenia z seminarium, uczestnicy i uczestniczki podkreślali nie tylko, jak ważne było dla nich poznanie izraelskiej perspektywy („To był czas poznawania nieznanych obszarów w badaniach nad Holokaustem, ale też zderzania się z inną narracją na ten temat. Wreszcie to był czas niezwykłych spotkań, rozmów z tymi, którym dziedzictwo polskich Żydów nie jest obce”), ale także jak bardzo doceniają okazję do spotkania z innymi polskimi aktywistami: „Ten wyjazd utwierdził mnie w przekonaniu, że to, co robię, ma sens, jest ważne. A świadomość, że właśnie z takich małych, lokalnych projektów budujemy wspólnie ogólnopolską mapę dialogu, daje niesamowitą energię do dalszych działań”.

W 2022 roku program współfinansowany jest przez Dutch Jewish Humanitarian Fund oraz Fundację Orange.

Relaceje

Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze" jest w: Yad Vashem: World Holocaust Center, Jerusalem.

Niezwykłe spotkanie z Ocalonym z Holocaustu Jako uczestnicy seminarium „Wspólne dziedzictwo” współorganizowanego przez Forum for Dialogue mieliśmy okazję spotkać Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela i wysłuchać jego wyjątkowej, ale i skomplikowanej historii.

To ważna postać dla Klubu, Laureat Nagrody im. ks. Stanisława Musiała. Jego przykład pokazuje trudną drogę odkrywania własnej tożsamości. O swoim żydowskim pochodzeniu dowiedział się będąc już katolickim księdzem. Przez lata łączył w sobie te dwa światy, spotykając się często z brakiem zrozumienia. Wyjechał do Izraela, gdzie początkowo również nie został przyjęty jako swój. W 2019 roku w Yad Vashem miał bar micwę.

Przekonany o działaniu Boga w jego życiu, swoją historię podsumowuje fragmentem z Izajasza:
Bo myśli moje nie są myślami waszymi
ani wasze drogi moimi drogami -
wyrocznia Pana.
Bo jak niebiosa górują nad ziemią,
tak drogi moje - nad waszymi drogami
i myśli moje - nad myślami waszymi.

2022-05-17-yad-vaschem.jpg

Ewa Jóźwiak

Seminarium w Jad Waszem to wyjątkowe przeżycie. Najbardziej pozostają we mnie spotkania z ocalonymi z Zagłady. Każdy z nich jest wyjątkowy, każde zycie to wielki dar. Ile w nich pokory, a wczesniej zmagania się z losem, ile siły! Jeszcze są wśród nas, warto ich sluchac i się uczyć.

2022-05-17-yad-vashem-ewa-jozwiak.jpg

2022-05-17-yad-vashem-ewa-jozwiak-2.jpg