Bella Szwarcman-Czarnota: „Dzielną niewiastę któż znajdzie“

Grafika: Śmierć syna Batszeby, Julius Schnorr von Carolsfeld (Wikipedia)

Grafika: Śmierć syna Batszeby, Julius Schnorr von Carolsfeld (Wikipedia)

Źródło: Austiackie Forum Kultury

Wykład z cyklu „Księga Przysłów“

Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury, Gmina Żydowska w Warszawie
Grafika: Śmierć syna Batszeby, Julius Schnorr von Carolsfeld (Wikipedia)

W 2022 kontynuujemy cykl poświęcony poematowi z Księgi Przysłów 31, 10 – 31, który mężowie odśpiewują – na cześć swoich żon – w piątkowy wieczór.

Wedle Ibn Ezry poemat ten, jak i cała Księga Przysłów – został napisany przez króla Salomona na cześć bogobojnej kobiety, która troszczy się o rodzinę. Wedle innej tradycji – napisał go Abraham na cześć swojej żony Sary.

Przed nami następne wykłady poświęcone midraszowi do Pochwały Dzielnej Niewiasty.

W ciągu czterech spotkań – omówimy losy kobiet przyporządkowanych do kolejnych wersetów. Będą to: Jael, wdowa z Sarepty, nierządnica Rachab, królowe Batszeba, Michal, Haclelponit, matka Aarona Eliszewa, wnuczka Jakuba, nazywana „pamięcią ludu Izraela” Serach bat Aszer, żona proroka Obadiasza, kobieta z Szunam, która ocaliła życie swego dziecka, gdyż wspomogła proroka Eliszę. Ostatnie wersety poświęcone są Moabitce Rut, prababce króla Dawida.

Zastanowimy się wspólnie, jakich umiejętności mają nas nauczyć, jakich zalet i sprawności są one wzorcami. A także, nie najmniej ważne, czy tylko do kobiet mamy je odnosić.

Bella Szwarcman-Czarnota – polska publicystka, redaktorka, tłumaczka. Znawczyni tematu kobiet żydowskich. Tłumaczy z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Wieloletnia redaktorka PWN oraz felietonistka i redaktorka pisma żydowskiego „Midrasz”.

17.05.2022 (wt.), godz. 18:00
Po polsku
ONLINE:
ZOOM: