75 lat Żydowskiego Instytutu Historycznego

75 lat Żydowskiego Instytutu Historycznego - logo

Źródło: Żydowski Instytut Historyczny

Żydowski Instytut Historyczny:

W 2022 roku obchodzimy 75. rocznicę utworzenia ŻIH. Z tej okazji zapraszamy Państwa do udziału w wydarzeniach specjalnych! Już 23 maja zapraszamy na konferencję międzynarodową, 24 maja zachęcamy do obejrzenia projekcji filmu „Kto napisze naszą historię”, a 25 maja zapraszamy do odwiedzenia Ogrodu Krasińskich, gdzie wystąpi Zisl Slepovitch Ensemble z koncertem „Płacz, serduszko, płacz" – Pieśni ocalałych z Zagłady.

Program wydarzeń towarzyszących

23-26 maja: Międzynarodowa konferencja „Bridging Divides. Rupture and Continuity in Polish Jewish History”

Zobacz wydarzenie na Facebooku

Do udziału w konferencji zaprosiliśmy młodych naukowców, aby zaprezentowali swoje badania i poznali bliżej bogate zasoby Żydowskiego Instytutu Historycznego. Przemowy wygłoszą profesor Samuel Kassow i profesor Naomi Seidman.

Uczestnicy będą omawiać ciągłość kultury Żydów polskich przed, w trakcie i po Zagładzie w dziedzinach biografii, geografii, języka, polityki, płci, sekularyzacji i tradycjonalizmu, utworów literackich i artystycznych, prawa, dokumentacji, studiów nad pamięcią i stosunków żydowsko-chrześcijańskich.

Zapraszamy do dołączenie do konferencji online, na naszym Facebooku i kanale Youtube.

Konferencję współorganizujemy z Yale University Fortunoff Archive i Yeshiva University Emil A. and Jenny Fish Center for Holocaust and Genocide Studies

24 maja: Pokaz filmu „Kto napisze naszą historię”

Zobacz wydarzenie na Facebooku

Zapraszamy na pokaz filmu Roberty Grossman „Kto napisze naszą historię”, opowiadającego o powstaniu podziemnego archiwum getta Warszawy i jego twórcach - Emanuelu Ringelblumie i grupie Oneg Szabat.

Wprowadzenie do filmu wygłosi dr Karolina Szymaniak - jedna z konsultantek naukowych filmu!

Pokaz filmu odbędzie 24 maja o godzinie 19:00 w Kinie Muranów.

Wstęp wolny!

Zapraszamy do odbioru bezpłatnych wejściówek do Żydowskiego Instytutu Historycznego od wtorku 17 maja do poniedziałku 23 maja w godzinach pracy Instytutu.

25 maja: „Płacz, serduszko, płacz” – koncert Zisl Slepovitch Ensemble

Zobacz wydarzenie na Facebooku

Żydowski Instytut Historyczny ma przyjemność zaprosić na koncert Zisl Slepovitch Ensemble „Płacz, serduszko, płacz” – Pieśni ocalałych z Zagłady. Koncert organizowany jako część konferencji „Bridging Divides. Rupture and Continuity in Polish Jewish History” z okazji 75-lecia powstania ŻIH. Zespół Zisl Slepovitch Ensemble wystąpi w składzie:

Zisl Slepovitch – dyrektor artystyczny, klarnet, śpiew

Sasha Lurje – śpiew

Craig Judelman – skrzypce

Joshua Camp – akordeon

Dmitry Ishenko – kontrabas

Wydarzenie jest częścią projektu Songs From Testimonies, w ramach którego Zisl Slepovitch aranżuje i nagrywa piosenki znalezione w świadectwach ocalałych z Zagłady ze zbiorów Fortunoff Video Archive for Holocaust Testimonies na Uniwersytecie Yale. Wstęp wolny!

Koncert będzie także transmitowany na Facebooku.