Naczelny rabin Moskwy opuścił Rosję. Nie chciał poprzeć wojny

Naczelny rabin Moskwy - opuścił Rosję. Nie chciał poprzeć wojny

Żródło: Rzeczpospolita - rp.pl

Pinchas Goldschmidt, naczelny rabin Moskwy, sprawujący tę funkcję od 1993 roku, opuścił Rosję ze względu na presję, by poparł rosyjską inwazję na Ukrainę, czego nie chciał uczynić.

O wyjeździe rabina z Rosji poinformowała na Twitterze dziennikarka "New York Times", a prywatnie synowa rabina i jego żony, Avital Chizhik-Goldschmidt.

2022-06-08-naczelny rabin-moskwy-oposcil-rosje-2.jpg

Dziennikarka napisała, że rabin i jego żona opuścili Moskwę dwa tygodnie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, udając się na Węgry, a potem do Izraela. "Obecnie przebywają na wygnaniu ze społeczności, którą kochali, budowali i w której wychowywali dzieci, przez ponad 33 lata" - podkreśliła.

2 marca naczelny rabin Rosji, Berel Lazar, wezwał uczestników konfliktu do tego, by "ich działa ucichły, a bomby przestały spadać"

Chizhik-Goldschmidt napisała, że jej teść był poddawany presji przez rosyjskie władze, by poprzeć inwazję na Ukrainę.

Reuters zauważa, że żydowskie organizacje w Rosji przyjmują bardziej krytyczny ton wobec wojny na Ukrainie niż inne organizacje religijne, w tym wpływową rosyjską Cerkiew, która oficjalnie poparła inwazję na Ukrainę.

2 marca naczelny rabin Rosji, Berel Lazar, wezwał uczestników konfliktu do tego, by "ich działa ucichły, a bomby przestały spadać". Nie potępił jednak bezpośrednio Władimira Putina.