Śladami Żydów na Lubelszczyźnie. Relacja z wyjazdu studyjnego ŻIH

Państwowe Muzeum na Majdanku, teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady, fot. Grzegorz Kwolek (ŻIH)

Państwowe Muzeum na Majdanku, teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady, fot. Grzegorz Kwolek (ŻIH)

Źródło: Żydowski Instytut Historyczny

Autor: Przemysław Batorski, ŻIH

W dniach 13-15 czerwca 2022 roku pracownicy ŻIH udali się na wyjazd studyjny na Lubelszczyznę. Obejrzeliśmy poświęconą pamięci Żydów z Lublina wystawę w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”, rekonstrukcję synagogi z Wołpy w Biłgoraju, zajrzeliśmy na żydowskie cmentarze w Chełmie i Lublinie, poszliśmy na stację, skąd wywożono Żydów z Zamościa. Najważniejszymi punktami były odwiedziny w byłym obozie koncentracyjnym i ośrodku zagłady Majdanek oraz byłych obozach zagłady Sobibór i Bełżec.

Oglądaliśmy znakomitą nową ekspozycję w muzeum w Sobiborze, przedstawiającą wybrane spośród kilku tysięcy obiektów należących do ofiar, odnalezionych podczas wykopalisk – grzebienie, okulary, broszki, wisiorki, klucze, pierścienie, rysunki i wiele, wiele innych. Czekamy z niecierpliwością na ukończenie budowanego w tym miejscu upamiętnienia. Silne wrażenie wywarł na nas szczególnie pomnik w byłym obozie zagłady w Bełżcu. W Majdanku obejrzeliśmy jedyną poza Auschwitz I zachowaną do dziś komorę gazową oraz zachowane i odrestaurowane krematoria i baraki obozowe.

Cele wizyty wybraliśmy nieprzypadkowo – w 2022 roku obchodzimy 80. rocznicę niemieckiej akcji „Reinhardt”, planowej eksterminacji polskich Żydów. W latach 1942-1943 Niemcy zabili – głównie w obozach zagłady: Treblinka, Bełżec, Sobibór, Chełmno nad Nerem, Majdanek – blisko 2 miliony Żydów z Generalnego Gubernatorstwa i okręgu białostockiego. Był to kres większości dużych społeczności żydowskich na ziemiach polskich. Honorowy Patronat nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Pamięć o ofiarach – Żydach z Polski, ale też z Holandii, Słowacji, Niemiec, Austrii, Białorusi, Francji, Bułgarii, Czech, Grecji, Macedonii, krajów byłej Jugosławii – jest naszym kluczowym zadaniem. Cieszymy się, że możemy w podejmowanych przez nas inicjatywach liczyć na naszych partnerów.

Dziękujemy za gościnę i oprowadzenie oraz zachęcamy do odwiedzenia: