80. rocznica deportacji Żydów z rzeszowskiego getta

Marsz Pamięci i odsłonięcie pamiątkowej tablicy

Marsz Pamięci Ofiar Getta w Rzeszowie  PATRYK OGORZAŁEK

Marsz Pamięci Ofiar Getta w Rzeszowie PATRYK OGORZAŁEK

Źródło: wyborcza.pl rzeszów

W czwartek, 7 lipca, odbędzie się Marsz Pamięci Żydów z rzeszowskiego getta.

Uczestnicy przejdą z pl. Ofiar Getta na dworzec Staroniwa w Rzeszowie. To stąd między 7 a 13 lipca 1942 roku deportowanych zostało do obozu w Bełżcu od 10 do 12 tys. osób.

W czwartek w Rzeszowie w 80. rocznicę deportacji Żydów z rzeszowskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu odbędzie się Marsz Pamięci oraz uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej na ścianie budynku dworca PKP Staroniwa.

  • 80 lat temu to z tego miejsca tysiące Żydów, w tym wielu mieszkańców Rzeszowa, zostało wywiezionych do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu. W czasie uroczystości chcemy wspomnieć i oddać hołd tym, którzy stracili życie w Holocauście. Pamięć o ofiarach Zagłady jest naszą powinnością - przypominają organizatorzy wydarzenia.

Program uroczystości upamiętniających deportację Żydów z rzeszowskiego getta

Uroczystości upamiętniające deportacje odbędą się w czwartek, 7 lipca 2022 roku.

  • 18.00 - Marsz Pamięci, trasa: pl. Ofiar Getta - dworzec PKP Staroniwa.
  • 19.00 - Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci ofiar akcji likwidacyjnej rzeszowskiego getta na budynku dworca PKP Staroniwa.

Przy Kamieniu Pamięci na placu Ofiar Getta odczytane zostaną relacje świadków deportacji, a w Synagodze Staromiejskiej zostanie zapalone i przez całą noc będzie palić się światło, przypominając o żydowskich ofiarach II wojny światowej.

Uczestnicy marszu przejdą w milczeniu ulicami Kopernika, Grunwaldzką, Matejki, Moniuszki, Cieplińskiego i Pułaskiego do dworca PKP Staroniwa. - W czasie marszu symbolem naszej pamięci będzie 80 wstążeczek z nazwiskami żydowskich mieszkańców miasta – ofiar Holocaustu – oraz szyldy przedwojennych żydowskich warsztatów i sklepów. Za pomocą tych przedmiotów chcemy zwrócić uwagę, że w Holocauście zginęli konkretni ludzie: dawni znajomi, przyjaciele, współpracownicy oraz sąsiedzi katolickich mieszkańców miasta - wyjaśniają organizatorzy marszu.

Na dworcu PKP Staroniwa zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca dramatyczne wydarzenia z 1942 roku oraz odmówiona modlitwa za tragicznie zmarłych Żydów.

Organizatorami Marszu Pamięci są Stowarzyszenie Rajsze i Fundacja Rzeszowska, a za tablicę pamiątkową odpowiada Stowarzyszenie Działamy.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

80. rocznica deportacji Żydów z rzeszowskiego getta. Oni byli mieszkańcami Rzeszowa

W Rzeszowie przed II wojną światową mieszkało ponad 13 tysięcy Żydów, którzy stanowili około 30 procent mieszkańców miasta. Przed rozpoczęciem masowych deportacji w mieście przybywało około 23 tysięcy Żydów. Byli to zarówno rodowici rzeszowianie, jak przesiedleni przez Niemców na początku wojny z Łodzi, Kalisza czy Śląska.

W getcie w Rzeszowie znajdowali się żydowscy mieszkańcy podrzeszowskich miasteczek, w których okupanci wcześniej zlikwidowali getta. Między innymi z Czudca, Głogowa Młp., Kolbuszowej, Leżajska, Sędziszowa Młp., Strzyżowa czy Tyczyna. W kolejnych miesiącach Niemcy sprowadzili do Rzeszowa również grupy Żydów z Krosna, Jasła i Sanoka.

Pierwsza akcja deportacyjna w rzeszowskim getcie miała miejsce 7 lipca 1942 roku i trwała do 13 lipca. 7 lipca był najbardziej brutalny i krwawy. Szacuje się, że w deportacjach lipcowych do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu wywieziono około 10–12 tysięcy osób, około 2–3 tysięcy zostało rozstrzelanych w Borze Głogowskim, a wielu innych straciło życie w samym getcie. Kolejne największe wywózki miały miejsce w sierpniu oraz listopadzie 1942 roku.

Historycy szacują, że z rzeszowskiego getta do Bełżca deportowano w sumie od 15 do 22 tysięcy Żydów.