„Stoimy pod murami getta z opuszczonymi ramionami” – zapowiedź koncertu po Marszu Pamięci 22 Lipca (1942)

Michał Pepol, Sława Przybylska

Michał Pepol, Sława Przybylska

Źródło: Żydowski Instytut Historyczny

Autor: Przemysław Batorski

Pod wieczór 22 lipca, na zakończenie Marszu Pamięci 2022, odbędzie się premiera przygotowanej specjalnie na tę okazję muzycznej instalacji Michała Pepola „Stoimy pod murami getta z opuszczonymi ramionami”. W wydarzeniu weźmie udział Sława Przybylska.

Twórca kompozycji Michał Pepol do współpracy zaprosił maestrę Sławę Przybylską, a uroczystość zakończy minirecital legendarnej wokalistki. Spotkanie dwojga artystów zaowocowało powstaniem przejmującego sound artu, zawierającego również poezję Herszelego Danielewicza oraz Icchaka Kacenelsona. Obaj poeci byli uchodźcami w getcie warszawskim. Danielewicz przyjechał z Henrykowa (obecnie warszawska Białołęka), Kacenelson z Łodzi. Nagrania w interpretacji Belli Szwarcman-Czarnoty.

Michał Pepol – wiolonczelista, aranżer, producent i autor muzyki teatralnej, od 1998 roku członek Royal String Quartet. Koncertuje w kraju i za granicą (m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Wigmore Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Berlinie i Wiedniu, Palais des-Beaux-Arts w Brukseli). Uczestnik renomowanych festiwali, m.in. BBC Proms, Schleswig Holstein, Rheingau, Perth International Arts Festival. Współzałożyciel i współorganizator Festiwalu Kwartesencja, kurator Festiwalu Klangor na Warmii. 31 sierpnia 2022 premierę mieć będzie pierwsza solowa płyta artysty, „Kora ∞”.

Sława Przybylska – piosenkarka i aktorka, dama polskiej piosenki. Wielokrotnie gościła na festiwalach w Opolu i Sopocie. Koncertowała w Polsce, Europie, USA, Kanadzie i Australii przez ponad 60 lat. Nagrała piosenkę „Pamiętasz była jesień” w „Pożegnaniach” Wojciecha Jerzego Hasa i „Czerwone maki na Monte Cassino” w „Popiole i diamencie” Andrzeja Wajdy, a także pieśni Żydów polskich, m.in. „Miasteczko Bełz”. Wychowała się w Międzyrzecu Podlaskim i widziała deportacje mieszkających tam Żydów.

Tytuł instalacji pochodzi z pieśni „Getto, nigdy cię nie zapomnę” napisanej podczas wojny przez Kasriela Brojdo do muzyki Miszy Wekslera.

22 lipca w Marszu Pamięci oddamy hołd ofiarom wielkiej deportacji z getta warszawskiego. Wydarzenie rozpocznie się o 18:00 pod pomnikiem Umschlagplatz. Więcej informacji tutaj