„Archiwum ważniejsze niż życie”

Seminarium edukacyjne

Uczestnicy seminarium „Archiwum ważniejsze niż życie”

Źródło: Żydowski Instytut Historyczny

W tym tygodniu w Żydowskim Instytucie Historycznym odbywa się seminarium edukacyjne „Archiwum ważniejsze niż życie”, skierowane do izraelskich nauczycieli, edukatorów i przewodników wyjazdów edukacyjnych do Polski.

Organizuje je Dział Edukacji ŻIH w ramach programu „Kultura Inspirująca” (MKiDN) wraz z organizacjami partnerskimi:

Dwadzieścioro uczestników z Izraela zostało przywitanych przez Dyrektor ŻIH Monikę Krawczyk, a następnie – podczas trzech intensywnych dni zajęć – zapozna się z naszymi wystawami, działalnością edukacyjną, a także bezcennymi dokumentami, dziełami sztuki oraz fotografiami z kolekcji Instytutu.

Istotną częścią programu są spacery edukacyjne po terenie byłego getta warszawskiego i na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej, przybliżające historię grupy Oneg Szabat i los polskich Żydów w czasie II wojny światowej.

W czasie seminarium uczestnicy odwiedzą również stanowisko prac archeologicznych prowadzonych przy Bunkrze Anielewicza.

Wizyta to druga część tegorocznej edycji seminarium „Archiwum ważniejsze niż życie”. Część pierwsza odbyła się na przełomie czerwca i lipca w Izraelu. Z relacją można zapoznać się tutaj:

„Archiwum ważniejsze niż życie” — nagranie ze spotkania z autorami

Autor: Żydowski Instytut Historyczny

Nagranie z rozmowy online z autorami publikacji „Archiwum ważniejsze niż życie. Losy Żydów polskich w czasie II wojny światowej w dokumentach konspiracyjnej grupy Oneg Szabat” Agnieszką Kajczyk, Bartoszem Borysem i Anną Duńczyk-Szulc, które odbyło się w ramach Festiwalu Warszawa Singera 2020.

„Archiwum ważniejsze niż życie” to publikacja, która — jak wierzymy — pomoże Państwu pogłębić wiedzę o historii Żydów polskich w czasie II wojny światowej. W książce tej zawarliśmy kluczowe informacje dotyczące getta warszawskiego i działającej w nim grupy Oneg Szabat, której założycielem był historyk dr Emanuel Ringelblum. Jego zespół pracował w konspiracji, gromadząc wszechstronną dokumentację życia i śmierci społeczności żydowskiej pod okupacją niemiecką.

Spotkanie online z autorami książki odbyło się 26 sierpnia, podczas XVII Festiwalu Warszawa Singera.

Książka towarzyszy wystawie stałej „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” i jest częścią Programu „Oneg Szabat"