Program uroczystych obchodów 80. rocznicy męczeńskiej śmierci Edyty Stein, św. Terasy Benedykty od Krzyża

Program uroczystych obchodów 80. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Terasy Benedykty od Krzyża

Program uroczystych obchodów 80. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Terasy Benedykty od Krzyża

Źródło: Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu

9 sierpnia 2022 r. wspominamy Edytę Stein

9 sierpnia 2022 r. wspominamy Edytę Stein, świętą Karmelitankę, Teresę Benedyktę od Krzyża, która 80 lat temu została zamordowana w niemieckim Obozie Koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

W 1939 roku s. Teresa Benedykta od Krzyża pisała, że chce "oddać się Sercu Jezusa w przebłagalnej ofierze za prawdziwy pokój“.

W tym dniu Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu zaprasza do udziału w uroczystościach ku czci świętej Kościoła katolickiego, Żydówki, filozofa, karmelitanki i męczennicy, patronki Europy. W obchodach wezmą udział m.in. członkowie Towarzystw Edyty Stein z Polski, Austrii, Niemiec i Holandii oraz młodzież z Polski.

Plakat do pobrania<<<

O godz. 10.00 uroczystości rozpocznie „Droga Modlitewna”, która będzie przebiegać wzdłuż Rampy, w byłym niemieckim Obozie Koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau aż do pomnika między ruinami komór gazowych i krematoriów.

Obchody rozpocznie Metropolita Krakowski Abp Marek Jędraszewski, a bp Bertram Meier, z Augsburga, na zakończenie wygłosi słowo w imieniu Episkopatu Niemiec.

Po południu uczestnicy i zaproszeni goście spotkają się w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu na modlitwie o pokój, połączeni wirtualnym pomostem: Polska – Niemcy – Japonia, razem ze studentami z katolickiego Uniwersytetu z Nagasaki i członkami Towarzystwa Edyty Stein z Niemiec, ponieważ 9 sierpnia obchodzona jest również rocznica zrzucenia bomby atomowej w Nagasaki w 1945 roku. Będzie to również okazja do spotkania i rozmowy w małych grupach na temat wybranych tekstów świętej Teresy Benedykty od Krzyża.

O godz. 17.00 w klasztorze Sióstr Karmelitanek w Oświęcimiu zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Michaela Czernego SJ, prefekta watykańskiej dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Partnerem wydarzenia jest Województwo Małopolskie.

W czasach, kiedy Europa doświadcza dramatu wojny Rosji przeciwko Ukrainie, która wstrząsa nami wszystkimi, chcemy zwrócić się do Patronki Europy w szczególny sposób, prosząc ją o pomoc. Za jej wstawiennictwem chcemy modlić się o pokój dla Europy i lepiej rozumieć naszą misję na tym świecie. Zapraszamy wszystkich do udziału w tych uroczystych obchodach.

Szczegółowe informacje<<<

Św. Papież Jan Paweł II ogłosił ją Patronką Europy i tak dał ją nam jako orędownika.

EDYTA STEIN

Edyta Stein urodziła się w 1891 r. w rodzinie żydowskiej we Wrocławiu. Studiowała filozofię w różnych niemieckich miastach. Podczas I wojny światowej była pielęgniarką Czerwonego Krzyża. Po ukończeniu studiów została ochrzczona w Kościele katolickim. Stała się znanym wykładowcą.

Kiedy naziści doszli do władzy w Niemczech, wstąpiła do klasztoru Karmelitanek. W 1942 roku została zamordowana w Auschwitz z powodu jej żydowskiego pochodzenia.

Edyta Stein żyła w bardzo niespokojnych czasach, którym przyglądała się uważnie. Poszukiwała i znalazła swój dom w Bogu. „Byłam zawsze daleka od mniemania, że Miłosierdzie Boże mogą wiązać granice widzialnego Kościoła. Bóg jest Prawdą. Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby o tym nie wiedział” (ESGA 3, list 542). Dużo się modliła, czasami przez całą noc, już zanim wstąpiła do klasztoru. Bogu przedstawiła wszystkie obawy o swoje życie osobiste, losy narodu żydowskiego, przyszłość Niemiec, pokój dla Europy i inne sprawy. W Jego Miłości znalazła spokój, jasność i wewnętrzną pewność co do drogi, którą musiała podążać.

Z tej perspektywy odpowiedziała na okropności I wojny światowej, powstanie ideologii totalitarnych, coraz bardziej agresywny antysemityzm i słabość kościoła. Chciała wpłynąć na myślenie na uniwersytetach, pedagogikę w szkołach, zaangażowanie chrześcijan w świecie, a nawet na zachowanie Papieża. Kiedy już nie mogła publicznie działać, prowadziła życie modlitewne w klasztorze i powierzyła swój los Bożej Opatrzności, aż do śmierci w Auschwitz.

MY …

Dziś żyjemy w innych czasach, także w wielkiej niepewności. Europa przeżywa wojnę Rosji przeciwko Ukrainie, która wstrząsa nami wszystkimi. Zwracamy się do Patronki Europy i prosimy ją o pomoc. Za jej wstawiennictwem chcemy modlić się o pokój dla Europy i lepiej rozumieć naszą misję na tym świecie.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W UROCZYSTOŚCIACH 9 SIERPNIA 2022 ROKU W OŚWIĘCIMIU:

Zaproszone są osoby z całej Europy, szczególnie te związane bezpośrednio z Edytą Stein.

Dla tych, którzy będą w Oświęcimiu/Auschwitz po raz pierwszy lub którzy chcą przeżyć rekolekcje oferujemy poszerzony program:<<<

7.08.2022 (niedziela) Przyjazd uczestników

 • 19:00 Kolacja
 • 20:00 Powitanie i wprowadzenie w temat

8.08.2022 (poniedziałek)

 • 8:00 śniadanie
 • 9:00-12:30 Zwiedzanie byłego obozu Auschwitz-Birkenau
 • 13:00 Obiad
 • 14:30-16:30 Zwiedzanie miasta Oświęcim lub wykład/rozmowa (Edyta Stein / Gdzie był Bóg / Dialog po Auschwitz)
 • 17:00 Msza św.
 • 18:00 Kolacja
 • 19:30 wieczór – prezentacja przybyłych grup

9.08.2022 (wtorek) Główne obchody

 • 10:00 Droga Modlitewna wzdłuż Rampy w byłym obozie Auschwitz-Birkenau,
  przygotowana wspólnie z Polską Radą Chrześcijan i Żydów.
  Na rozpoczęcie słowo w imieniu Episkopatu Polski: J.E. Abp Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski.
  Na zakończenie słowo w imieniu Episkopatu Niemiec: J.E. Biskup Bertram Meier, Augsburg.
 • 13:30 – 14:00 Wirtualny most z Japonią – Modlitwa o pokój*
  Z katolickim Uniwersytetem w Nagasaki i Towarzystwem Edyty Stein Niemiec
  w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu
 • 14:30 Rozmowy w małych grupach*
  z pomocą wybranych tekstów Edyty Stein w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu lub
 • 15:30 Czuwanie z św. Edytą Stein
  prowadzi wspólnota OCDS w Oświęcimiu w klasztorze Sióstr Karmelitanek
 • 17.00 Uroczysta Msza Święta
  w klasztorze Sióstr Karmelitanek, ul. Legionów 92
  prowadzi kard. Michael Czerny SJ, prefekt watykańskiej dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka
 • 19:00 Koncert „Gwiazda Europy”
  Z inicjatywy Miasta Wrocław w ramach "Roku Edyty Stein"
  w kościele św. Józefa w Oświęcimiu

(*)Zainteresowanych udziałem prosimy o zgłoszenie się w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, 32-602 Oświęcim, ul. Kolbego 1; +48 33 843 1000; education@cdim.pl
Ufając wstawiennictwu świętej Patronki Europy
Zapraszamy serdecznie

Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu

Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu powstało z myślą o wszystkich poruszonych wizytą w Byłym Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Spotkania z byłymi więźniami KL Auschwitz-Birkenau i bezpośredni kontakt z historią wydarzeń II wojny światowej są podstawą naszych działań edukacyjnych. Tworzymy miejsce dialogu pomiędzy ludźmi i narodami o odmiennych kulturach i przekonaniach religijnych. Zapewniamy miejsce wyciszenia i odpoczynku, oferujemy posiłki i noclegi. Międzynarodowe i międzyreligijne spotkania, dni skupienia, rekolekcje, seminaria, konferencje, a także medytacje, modlitwy i refleksje należą do ważniejszych form naszej działalności.