Przemilczana zagłada. Pamięć, mobilizacja i tożsamość współczesnych Romów

Forum Dialogu. Zoom na Forum: Przemilczana zagłada. Pamięć, mobilizacja i tożsamość współczesnych Romów

Źródło: Forum Dialogu

Spotkanie z dr Joanną Talewicz o pamięci o Zagładzie Romów.

Ludobójstwo Romów podczas II wojny światowej nie jest już zapomnianą kartą historii, a faktem, który został uznany przez ważne krajowe i międzynarodowe instytucje. Nie oznacza to jednak, że wszystko w obszarze związanym z upamiętnianiem zagłady Romów zostało zrobione. To długi proces, który rozpoczął się kilkadziesiąt lat temu, a jego inicjatorami była społeczność Romów. To nie była łatwa droga i wiele jeszcze jest do zrobienia, szczególnie w obszarze związanym z edukacją.

Podczas spotkania ekspertka przybliży kwestie związane z zagładą Romów i pamięcią o niej. Skupi się również na roli edukacji historycznej w kontekście współczesnych wyzwań.

  • Spotkanie odbędzie się 11 sierpnia (czwartek) o godzinie 19.00 na platformie Zoom.
  • Rejestracja na spotkanie
  • Wydarzenie jest też dostępne na profilu FB Forum Dialogu. Zachęcamy do przekazywania informacji o wydarzeniu osobom, które mogą być zainteresowane tematem.

dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska (Fundacja w Stronę Dialogu) jest antropolożką, adiunktką w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2011-2020 była adiunktką w Instytucie Studiów Międzykulturowych na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ukończyła Historical Dialogue and Accountability Program na Columbia University w Nowym Jorku (2018). Była stypendystką Fundacji Fulbrighta (2015/16), Tom Lantos Institute (2017) oraz programu Komisji Europejskiej Marie Curie Conferences and Training Courses: Multi-Disciplinary and Cross-National Approaches to Romany Studies - a Model for Europe.
Współpracuje również z Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wykładowczyni na studiach podyplomowych: Totalitaryzm - Nazizm - Holokaust tworzonych przez Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.
W swojej pracy koncentruje się na społecznościach romskich w Europie i USA, jednak jej główny obszar badań dotyczy romskiego Holokaustu.