Cyryl nie pojedzie do Kazachstanu i nie spotka się tam z Franciszkiem

Papież Franciszek i patriarcha Cyryl podczas spotkania w Hawanie 12 lutego 2016 r. .

Papież Franciszek i patriarcha Cyryl podczas spotkania w Hawanie 12 lutego 2016 r.

Źródło: "Więź"

Nie oznacza to końca dialogu między Patriarchatem Moskiewskim a Kościołem katolickim – twierdzi katolicki metropolita Moskwy abp Paolo Pezzi.

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl nie pojedzie do Kazachstanu na VII Kongres Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych – poinformował w środę agencję RIA Novosti szef Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (OWCS), metropolita wołokołamski Antoni.

Kongres odbędzie się 14-15 września w Nur-Sułtan. Na jego „marginesie” miało dojść do spotkania patriarchy Cyryla z papieżem Franciszkiem, który od 13 do 15 września będzie przebywał w Kazachstanie. Zdaniem przedstawiciela Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, spotkanie patriarchy moskiewskiego i papieża „nie może odbywać się na uboczu, nawet jeśli jest to tak znaczące wydarzenie jak Kongres Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. Musi stać się samodzielnym wydarzeniem ze względu na jego szczególne znaczenie”.

kard. Walter Kasper
Papież Franciszek

Antoni przyznał, że do „niedawna” trwały przygotowania odrębnego spotkania Franciszka z Cyrylem latem w Jerozolimie, jednak w kwietniu Watykan – ku „głębokiemu zadziwieniu” Cerkwi – ogłosił, że do niego nie dojdzie, a „od tego czasu żadna propozycja dotycząca ewentualnego zorganizowania spotkania w innym czasie i miejscu nie wpłynęła do Moskwy oficjalnie”.

Słowa przedstawiciela Patriarchatu Moskiewskiego komentował w rozmowie z agencją SIR abp Paolo Pezzi, katolicki metropolita Moskwy. „Trudno mi powiedzieć, co sprawiło, że patriarcha uznał podróż do Nur-Sułtan za niestosowną. Nie uważam jednak, że to koniec dialogu. Wręcz przeciwnie, wszystko wskazuje na to, że dialog między Kościołem katolickim a Rosyjskim Kościołem Prawosławnym będzie kontynuowany i zintensyfikowany” – stwierdził przewodniczący episkopatu katolickiego Federacji Rosyjskiej.

„Z pewnością trzeba nie tyle szukać innych kanałów dialogu, ile kontynuować z cierpliwością ten prowadzony obecnie. Chrześcijańscy przywódcy mają potencjał, aby budować drogi pokoju. Papież z mocą podejmuje tę perspektywę, zwłaszcza gdy podkreśla przebaczenie. Myślę, że przywódcy chrześcijańscy powinni rozpocząć proces i drogę oczyszczania pamięci, wzajemnego przebaczania i akceptacji. Mogliby też usiąść wokół stołu, by zacząć przede wszystkim patrzeć sobie w oczy i postrzegać siebie w perspektywie Bożej” – zaznaczył abp Pezzi.

Wczoraj w siedzibie Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego odbyło się spotkanie metropolity Antoniego z nuncjuszem apostolskim w Federacji Rosyjskiej, arcybiskupem Giovannim D’Aniello. Według komunikatu służby komunikacyjnej OWCS, strony „omówiły kwestie będące przedmiotem wspólnego zainteresowania”.

5 sierpnia metropolita Antoni został przyjęty w Watykanie przez papieża Franciszka, a dzień wcześniej przez abp. Paula R. Gallaghera, sekretarza ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami i organizacjami międzynarodowymi.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Ostatni raz Franciszek rozmawiał z Cyrylem 16 marca. Obie strony zorganizowały wtedy wideokonferencję.

Przeczytaj też: W Watykanie myślano, że Rosyjski Kościół Prawosławny będzie otwarty na rozmowę. To naiwność

KAI, DJ