„Umrzeć z nadziei”

Tydzień modlitw za tych, którzy zginęli w drodze do Europy

Granca białorusko-polska

Fot. LEONID SHCHEGLOV/AFP/East News

Źródło: ekai

„Dumni z postawy Polaków, którzy ofiarnie i solidarnie przyjęli w ostatnich miesiącach uciekających przed koszmarem wojny Ukraińców, nie możemy jednocześnie odwracać oczu od tragedii wielu innych uchodźców, która dzieje się na naszych oczach, również na naszych granicach” – wskazuje Wspólnota Sant’Egidio. To tym osobom poświęcony jest Tydzień Modlitwy za Uchodźców „Umrzeć z nadziei”, który rozpocznie się 25 września, w obchodzonym w Kościele katolickim już po raz 108. – Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy.

Podczas nabożeństw „Umrzeć z nadziei” wymieniane będą imiona i historie uchodźców, którzy zginęli uciekając przed wojną, przemocą i biedą. Jedną z nich jest pochodząca z Syrii 4-letnia Loujin, która kilka dni temu zmarła z pragnienia, gdy wraz z rodzicami, młodszą siostrą i innymi uchodźcami od 10 dni czekała na ratunek na łodzi, która utknęła na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Malty. Modlitwa jest wyrazem pamięci o ludziach, którzy w drodze do wolności, bezpieczeństwa i szacunku zapłacili najwyższą cenę. Po raz drugi obok niebezpiecznych wód Morza Śródziemnego, pułapek pustyni Wyżyny Meksykańskiej, czy śmiercionośnych nurtów rzeki Evros na granicy Europy i Azji, wspominane będą również ofiary, które straciły życie w podgranicznych lasach w Polsce.

„Pochylając się nad śmiercią, chcemy bezwarunkowo uszanować życie, apelując o solidarność, braterstwo, współodczuwanie z wszystkimi uchodźcami. Cichą modlitwą wnosimy o przezwyciężenie obojętności, apatii, niemocy, która leży u podstaw każdej, wymienianej w tej modlitwie tragicznej historii. Europa nie może odwracać oczu od migrantów, którzy umierają z głodu czy pragnienia i akceptować tych wydarzeń jako coś „normalnego” – piszą przedstawiciele Wspólnoty Sant’Egidio, organizatora Tygodnia Modlitwy z Uchodźców.

O postawienie w centrum mieszkańców peryferii egzystencjalnych, a wśród nich wielu migrantów i uchodźców, osób przesiedlonych i ofiar handlu ludźmi apeluje również papież Franciszek w orędziu na 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. „Obecność migrantów i uchodźców stanowi wielkie wyzwanie, ale także okazję do rozwoju kulturowego i duchowego wszystkich. Dzięki nim mamy możliwość lepszego poznania świata i piękna jego różnorodności. Możemy dojrzewać w człowieczeństwie i budować razem większe my” – podkreśla papież.

W Warszawie ekumenicznej modlitwie „Umrzeć z nadziei”, która odbędzie się w środę 28 września o godz. 20. w parafii św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51, przewodniczył będzie kard. Kazimierz Nycz. W nabożeństwie wezmą także udział uchodźcy i imigranci mieszkający w stolicy, a zaproszeni są na nią wszyscy, którzy w ten sposób chcą wyrazić swoją solidarność z uchodźcami.

W Poznaniu modlitwa pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, zaplanowana jest we wtorek 4 października o godz. 19.w Bazylice św. Józefa przy ul. Działowej (Wzgórze św. Wojciecha).

Wspólnota Sant’Egidio zachęca kolejne diecezje, parafie i wspólnoty w całym kraju do włączenia się w inicjatywę Tygodnia Modlitwy za Uchodźców, która kolejny raz objęta została patronatem bp. Krzysztofa Zadarki i Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Materiały potrzebne do zorganizowania w swoim mieście nabożeństwa „Umrzeć z nadziei” można otrzymać pisząc na adres: santegidio.waw@gmail.com.

Nabożeństwo w intencji uchodźców „Umrzeć z nadziei” organizowane jest przez Wspólnotę Sant’Egidio od 2015 r. W Europie trwał wówczas największy jak dotąd kryzys migracyjny, zaś w wodach Morza Śródziemnego zginęło 3771 osób.

W niedzielę 25 września w Warszawie odbędzie się również wernisaż wystawy fotograficznej „Lesbos, lato solidarności”. Zdjęcia Anny Matlak dokumentują pobyt członków Wspólnoty Sant’Egidio w obozie dla uchodźców Mavrovouni, utworzonym po tragicznym pożarze obozu Moria we wrześniu 2020 roku. Wolontariusze przygotowywali posiłki, prowadzili szkołę języka angielskiego i zajęcia dla dzieci, ale przede wszystkim pojechali tam, żeby okazać tym zdesperowanym ludziom, poszukującym lepszej przyszłości dla siebie i swoich rodzin, solidarność i przyjaźń. Ich twarze i historie będzie można poznać dzięki ekspozycji w podziemiach pokamedulskiego kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP (parafia Bł. Edwarda DETKENSA) przy ul. Dewajtis 3. Otwarcie wystawy odbędzie się w niedzielę. o godz. 12. W tym czasie będzie można usłyszeć również więcej o działalności Wspólnoty Sant’Egidio, nie tylko na rzecz uchodźców.


Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Prowadzi m.in. projekt korytarzy humanitarnych, pozwalający na bezpieczne przybycie do Włoch i innych europejskich krajów oraz sprawną integrację uchodźców. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. W Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i Chojnie, a zaprzyjaźnione grupy inspirujące się jej duchowością także w innych miastach.