Cykl Wykładów Mistrzowskich – mają być przestrzenią spotkania świata wiary ze światem nauki

Synodalność, czy nie jest ona nową reformacją?

Wukład Mistrzowski ks. Tomasa Halika

Źródło: Archidiecezja Łódzka 18.11.2022

  • Bardzo zapraszam na pierwszy Wykład Mistrzowski ks. prof. Tomasa Halika, w którym będzie mówił o Synodalności, czy nie jest ona nową reformacją. Bardzo serdecznie zapraszam. – mówi abp Ryś.

W sobotę 19 listopada br. o godz. 19:00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego zostanie zainaugurowany cykl Wykładów Mistrzowskich, które – jak tłumaczy metropolita łódzki – mają być przestrzenią spotkania świata wiary ze światem nauki.

Pierwszy wykład zatytułowany Synodalność – nowa reformacja? – wygłosi czeski duchowny – ks. Tomas Halik. Ks. Halik jest filozofem, który ma niesłychaną zdolność odczytywania rzeczywistości i czytania znaków czasu. Potrafi znakomicie odczytywać sytuację Kościoła we współczesnym świecie. Jest rektorem kościoła akademickiego w Pradze – jednym z najbardziej sekularyzowanych miast na świecie – i właśnie w tym mieście ks. Tomas przygotował do chrztu 2,5 tys. dorosłych ludzi. – zauważa abp Grzegorz.

Wykłady adresowane są do środowiska naukowego, akademickiego zarówno dla wykładowców, pracowników, uczonych jak i studentów, doktorantów. – Chciałbym, żeby się stworzyła taka przestrzeń spotkania, dla której gruntem będzie wspólne szukanie prawdy. – tłumaczy abp Ryś.

Wykłady odbywać się będą dwa razy w roku jesienią i wiosną, a wśród zapraszanych – jak zapewnia pomysłodawca Wykładów Mistrzowskich – nie będą tylko duchowni, ale uczeni z różnych dziedzin i dyscyplin naukowych. W planach jest zaproszenie prof. Krzysztofa Meissnera oraz prof. Norman Davies.

  • Chcielibyśmy pokazać że w tym wspólnym szukaniu prawdy, uprawianiu nauki jest też przestrzeń zajmowana przez ludzi głęboko wierzących. – dodaje metropolita łódzki.

Wykłady Mistrzowskie będą rejestrowane i udostępniane w mediach społecznościowych Archidiecezji Łódzkiej – na stronie, kanale YouTube Archidiecezja Łódzka oraz na fanpage Facebookowym.