Spotkanie z byłą więźniarką KL Auschwitz - Lidią Maksymowicz

Zoom na Forum - Spotkanie z byłą więźniarką KL Auschwitz - Lidią Maksymowicz

Źródło: Forum Dialogu

Forum Dialogu zaprasza

Szanowni Państwo,

Na 10 dni przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu i 78. rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z jego byłą więźniarką – Lidią Maksymowicz.

Lidia Maksymowicz urodziła się w 1940 roku w okolicach Lwowa. W wieku zaledwie trzech lat, w grudniu 1943 roku trafiła do KL Auschwitz, gdzie umieszczono ją w baraku dziecięcym. Oprócz obozowej gehenny, głodu, chłodu i szykan przeżyła także pseudomedyczne eksperymenty doktora Mengele.

Po oswobodzeniu została adoptowana przez polskie małżeństwo z Oświęcimia. Dopiero 17 lat po wojnie dzięki staraniom Międzynarodowego Czerwonego Krzyża dowiedziała się, że jej biologiczna matka przeżyła wojnę i mieszka w ZSRR. Ich spotkanie w Moskwie po kilkunastu latach rozłąki było ogromnym wydarzeniem, które odbiło się szerokim echem. Mimo to postanowiła zostać w Polsce. Obecnie mieszka w Krakowie.

Lidię Maksymowicz można śmiało nazwać ambasadorką pokoju i pojednania. Mocno zaangażowała się w spotkania z grupami z całego świata dając świadectwo Ocalałej z Auschwitz. Podczas spotkania podzieli się z Państwem swoją historią i wspomnieniami. Będzie także okazja do zadania jej pytań.

Zapraszamy!