XXVI Dzień Judaizmu w Kaliszu

XXVI Dzień Judaizmu w Kaliszu

17 stycznia (wtorek) obchodzony będzie w Kościele katolickim w Polsce XXVI Dzień Judaizmu pod hasłem „Przejście Pana: Dziś wychodzicie” (Wj 13-14).

Diecezja Kaliska wraz z Fundacją Znowu Razem organizują konferencję połączoną z modlitwą słowami Księgi Wyjścia i Psalmami.

W trakcie konferencji wygłoszone zostaną dwie prelekcje: ks. Piotra Bałoniaka pt. „Posoborowe spojrzenie Kościoła katolickiego na judaizm” oraz p. dr. Sławomira Przygodzkiego pt. „Obecność społeczności żydowskiej w Kaliszu (XII-XX w.)”.

Konferencja odbędzie się 17 stycznia br. o godz. 18.00 w auli Domu Pielgrzyma przy sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

XXVI Dzień Judaizmu pod hasłem „Przejście Pana: Dziś wychodzicie” (Materiał dodany 19 stycznia 2023 r.)

Kalisz: wykłady i nabożeństwo Słowa Bożego z okazji Dnia Judaizmu

Relacja dodana 19 stycznia 2023, źródło Diecezja Kaliszka, KAI

-Spotykamy się dziś na obchodach Dnia Judaizmu, aby poznawać wspólne dziedzictwo żydów i chrześcijan, aby wołać w modlitwie do Boga oraz uczyć się wzajemnego szacunku i współpracy – mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas obchodów Dnia Judaizmu w auli Domu Pielgrzyma przy Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

XXVI Dzień Judaizmu obchodzono pod hasłem „Przejście Pana: Dziś wychodzicie” (Wj 13, 4). Spotkanie rozpoczęły dwie prelekcje. Ks. Piotr Bałoniak wskazywał na posoborowe spojrzenie Kościoła katolickiego na judaizm, a dr Sławomir Przygodzki mówił o obecności społeczności żydowskiej w Kaliszu od XII do XX wieku.

Po wykładach odbyła się modlitwa. Miała ona charakter nabożeństwa Słowa Bożego, podczas którego czytano fragmenty Księgi Wyjścia przeplatane psalmami śpiewanymi przez Aleksandrę Pilarską. Podczas nabożeństwa na skrzypcach zagrał Arkadiusz Hylewski. Modlitwie przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl.

W swoim wystąpieniu bp Bryl podkreślał, że Kalisz to miejsce naznaczone obecnością i działaniem Żydów przez wiele wieków. – W tym mieście mieszkali przez wiele lat chrześcijanie i żydzi, którzy razem zmagali się z różnymi doświadczeniami. To jest ważne dziedzictwo i ważny punkt odniesienia także dla nas dzisiaj. Chcemy tę historię wspominać, chcemy pamiętać, ale chcemy też wyciągać dobre wnioski – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Wyraził radość, że to spotkanie przeżywane jest wspólnie z przedstawicielami innych wyznań. – To jest dla mnie ważne doświadczenie, że tę historię razem wspominamy i pytamy o nasze dziedzictwo – zaznaczył bp Bryl.

W obchodach uczestniczyła Hila Marcinkowska, przewodnicząca Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, która podziękowała za organizowanie od ponad 20 lat Dnia Judaizmu w Kaliszu.

W spotkaniu wzięli udział także m.in. prezydent Kalisza Krystian Kinastowski, orionista ks. Antoni Wita, diecezjalny referent ds. ekumenizmu, ks. Julian Kopiński z Kościoła polskokatolickiego, przewodniczący kaliskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, Zbigniew Judasz, prezes Fundacji Znowu Razem.

Spotkanie zakończył poczęstunek złożony z potraw żydowskich.

Organizatorami Dnia Judaizmu były diecezja kaliska i Fundacja Znowu Razem.

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI