ZAPAMIĘTAJ. ŚWIADECTWO JANA KARSKIEGO

Jana Karskiego zagra David Straithairn, nominowany do Oscara za film Good night and Good Luck, znany także z filmów Lincoln i Nomadland.

Zapamiętaj świadectwo Jana Karskiego

Źródło: Teatr Dramatyczny Warszawa

90 MIN (BEZ PRZERWY) | SCENA IM. G. HOLOUBKA

Wybitny aktor amerykański zagra wielkiego Polaka. Zapraszamy na entuzjastycznie przyjęty przez recenzentów i gorąco oklaskiwany w Londynie, Bilbao, Waszyngtonie, Chicago, Nowym Yorku i San Francisco monodram Remember this. The lesson of Jan Karski.

Warszawska premiera odbędzie się na dwa dni przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w roku, w którym przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego to więcej niż spektakl o niezwykłym losie kuriera Polskiego Państwa Podziemnego. Przedstawienie stawia pytania o postawę wobec przejawów zła, niesprawiedliwości i krzywdy. Mobilizuje do brania odpowiedzialności i zaangażowania w sprawy społeczne.

Jana Karskiego zagra David Straithairn, nominowany do Oscara za film Good night and Good Luck, znany także z filmów Lincoln i Nomadland. Jego kreacja w tym przedstawieniu została oceniona przez krytyków jako wybitna.

Stratheirn będzie do nas mówił słowami jednego z największych polskich bohaterów, świadka II wojny światowej i zagłady, posłańca prawdy z okupowanej Europy do Wolnego Świata. W tym szczególnym momencie, gdy po sąsiedzku toczy się wojna w Ukrainie, uniwersalne przesłanie Karskiego brzmi szczególnie mocno i odnosi się do każdego z nas.

Renomowane gazety pisały, że jesteśmy świadkami wydarzenia nie tylko o charakterze emocjonalnym, ale przede wszystkim moralnym. Recenzenci podkreślali: aktualność przesłania, moc słowa, rolę jednostki, człowieczeństwo, oszczędność w środkach wyrazu oraz znakomitą grę aktora.

Współautor i reżyser spektaklu Derek Goldman to wielokrotnie nagradzany reżyser teatralny i dramaturg, v-ce przewodniczący Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Współscenarzystą jest Clark Young. Monodram powstał w Laboratory for Global Performance and Politics Uniwersytetu Georgetown, w którym przez 40 lat wykładał Jan Karski, przy wsparciu Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego i Jan Karski Educational Foundation.

Staraniem Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego i Jan Karski Educational Foundation spektakl zostanie pokazany w Polsce w czterech miastach:

  • Warszawa - Teatr Dramatyczny (25,26.01)
  • Łódź - Artkombinat (29.01)
  • Kraków - Teatr Variete (01.02)
  • Poznań - Aula Artis (04.02)

Jan Karski - kurier Podziemnego Państwa Polskiego. Alarmował wolny świat o sytuacji w okupowanej Polsce i zagładzie narodu żydowskiego. Z narażeniem życia wielokrotnie przedzierał się z tajnymi informacjami przez okupowaną Europę. Chrześcijanin, człowiek sumienia, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski i amerykański patriota. Kawaler najwyższych odznaczeń: Virtuti Militari, Orderu Orła Białego i amerykańskiego Prezydenckiego Medalu Wolności. Profesor Uniwersytetu Georgetown. Autor książek: Tajne Państwo, Wielkie Mocarstwa wobec Polski:1919-1945 od Wersalu do Jałty.

Dziedzictwo Jana Karskiego jest ogromnie wymagające. Zobowiązuje do nieodwracania wzroku, gdy słabszemu dzieje się krzywda. Stawia dobro i interes drugiego człowieka ponad swój własny, egoizm zastępuje empatią, a strach, odwagą.

Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego prowadzi działalność od 2012 roku upowszechniając wartości uosabiane przez swojego patrona. Misją Fundacji jest popularyzacja współczesnego wymiaru dziedzictwa Jana Karskiego, a tym samym potrzeby zachowania najwyższych standardów służby publicznej, obrony praw człowieka i budowania relacji społecznych opartych na tolerancji i otwartości. Fundacja prowadzi działania w trzech obszarach: edukacji obywatelskiej, upamiętnianiu Jana Karskiego i jego wartości, budowaniu stosunków i relacji ze środowiskami bliskimi idei Patrona.

Partnerami wydarzenia są:

  • Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego,
  • Jan Karski Foundation,
  • Laboratory for Global Performance & Politics,
  • Miasto Warszawa,
  • Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy,
  • Muzeum Historii Polski.

Spektakl z napisami w j. polskim i j. ukraińskim.