JISKRY: SPOTKANIE Z RODZINĄ REKUCKICH

JISKRY: SPOTKANIE Z RODZINĄ REKUCKICH

Źródło: JCC Warszawa i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

Gośćmi drugiego spotkania z cyklu Jiskry będą przedstawiciele rodziny Rekuckich – Urszula Antosz-Rekucka, Marek Rekucki i ich córka Rachela Antosz-Rekucka, którzy całą rodziną dbają o pamięć o dawnej żydowskiej społeczności Mszany Dolnej i prowadzą Fundację Sztetl Mszana Dolna. Na co dzień w działaniu wspiera ich również syn Jakub Antosz-Rekucki, jednak podczas naszego spotkania będzie on opiekował się czworonożnym członkiem tej rodziny.

Spotkanie poprowadzi Joanna Fikus, przewodnicząca Komisji Grantowej Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i członkini jego Zarządu.

Hebrajskie słowo "jizkor" odnosi się do pamięci o zmarłych, iskry rozświetlają mroki niepamięci. To zupełnie jak ci ludzie, którzy, opiekując się pozostałościami, fragmentami macew, porzuconymi przedmiotami, przywracają pamięć o dawnych żydowskich mieszkańcach swoich miejscowości. Są wśród nich aktywiści, pasjonaci, samotnicy, buntownicy. Łączy ich upór i troska.

Ideą programu Jiskry, stworzonego we współpracy JCC Warszawa i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, jest umożliwienie warszawskiej i żydowskiej społeczności spotkania niesamowitych ludzi troszczących się o pamięć w całej Polsce. Goście Jiskier są osobami, które otrzymały wsparcie w ramach Programu Grantowego Stowarzyszenia ŻIH. By poznać niesamowitą rodzinę Rekuckich, zapiszcie się na: biuro@jccwarszawa.pl

  • Udział w spotkaniu jest nieodpłatny.
  • Czwartek, 9 lutego o godzinie 18:30 do JCC Warszawa przy ulicy Chmielnej 9A.