Webinar «Against the Holocaust: Jewish Resistance. Warsaw Ghetto Uprising and examples from the Vilnius region»

Webinar «Against the Holocaust: Jewish Resistance. Warsaw Ghetto Uprising and examples from the Vilnius region»

Źródło: Żydowski Instytut Historyczny

Autor: Żydowski Instytut Historyczny

Zaproszenie Żydowskiego Instytutu Historycznego

Zapraszamy na webinarium w języku angielskim dla nauczycieli i edukatorów, którego tematem będzie opór Żydów wobec Holokaustu na przykładzie powstania w getcie warszawskim i różnych form oporu Żydów na Wileńszczyźnie (Litwa). Spotkanie odbędzie się 29 marca 2023 o godzinie 15:00.

Podczas webinaru zaprezentujemy:

  • źródła (zdjęcia, dokumenty, mapy, wiersze)
  • pomoce dydaktyczne (infografiki, konspekty lekcji)
  • wytyczne dotyczące omawiania tego tematu w klasie, które można wykorzystać w przygotowaniu lekcji o oporze Żydów wobec Holokaustu.

Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom w języku angielskim.
Rejestracja pod tym linkiem do 22 marca.

Prelegentki:

  • dr Justyna Majewska (Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie)
  • dr Daniela Ozacky-Stern (Uniwersytet Bar-Ilan, Western Galilee College)
19 kwietnia 2023 r. obchodzona będzie 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Wydarzenie jest częścią międzynarodowej akcji upamiętniającej:.

O prelegentkach:

Dr Daniela Ozacky Stern jest badaczką żydowskiego oporu wobec Holokaustu.
Jest wykładowcą Holocaust Studies Program w Kolegium Akademickim w Zachodniej Galilei w Izraelu oraz badaczem w Instytucie Badań nad Holokaustem na Uniwersytecie Bar-Ilan. Przez ponad dekadę była dyrektorką Archiwum Moreszet. Dr Ozacky Stern obroniła doktorat z historii Żydów na Uniwersytecie w Hajfie, badając żydowskich partyzantów na Litwie i Białorusi podczas Holokaustu. Uzyskała tytuł magistry w Szkole Historycznej na Uniwersytecie w Tel Awiwie, a jej praca magisterska, która została opublikowana w formie książkowej, dotyczyła nazistowskiej propagandy zainicjowanej przez Josepha Goebbelsa.

Dr Justyna Majewska jest socjolożką i kuratorką, pracuje w Dziale Naukowym Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.
Bierze udział w projektach badawczych Encyklopedii Getta Warszawskiego i Leksykonu Getta Łódzkiego. Jej najnowsza publikacja nosi tytuł „«In einem der Höfe wuchsen mehrere große Bäume und einige Sträucher». Grünflächen im Warschauer Ghetto”, w: Ein jüdischer Garten in den Gärten der Welt – Historische Recherche, red. Philipp Nielsen, et al., Berlin: 2022. Obecnie przygotowuje książkę o tym, jak rozumiano socjologiczne zjawisko czasu i przestrzeni w getcie warszawskim.

Seria webinariów

  • To webinarium jest częścią cyklu webinarów „Hi-story Lessons. Lekcje historii europejskiej XX wieku”.
  • Cykl webinarów prowadzi Urszula Bijoś, koordynatorka projektu „Hi-story Lessons. Lekcje historii europejskiej XX wieku” dla Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
  • Bijoś jest magistrą historii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizującą się w edukacji i popularyzacji nauki; jest współautorką przewodników z cyklu „Miasta pamięci”, a także edukatorką, autorką materiałów edukacyjnych, wieloletnią pracowniczka Centrum Edukacji Obywatelskiej.
  • Poprzednie webinaria znajdziesz TUTAJ. to wielojęzyczna platforma edukacyjna dla nauczycieli, edukatorów i uczniów z bezpłatnymi, gotowymi do użycia zasobami na temat historii Europy w XX wieku, dezinformacji i historycznych manipulacji.