Ogólnopolska Konferencja Liderów Dialogu 2023

Forum Dialogu - logo

Źródło: Forum Dialogu

Fundacja Forum Dialogu, IX Ogólnopolska Konferencja Liderów Dialogu:

16-18 czerwca 2023 roku mieliśmy przyjemność zaprosić aktywistki i aktywistów z naszej sieci na IX Ogólnopolską Konferencję Liderów Dialogu – wydarzenie wyjątkowe, nie tylko ze względu na przypadające wtedy dwa bardzo dla nas ważne jubileusze – XXV-lecie Forum Dialogu i X-lecie programu Liderzy Dialogu – ale także ze względu na to, że oficjalnie ogłosiliśmy kluczową zmianę w strategii działania Forum. Drugiego wieczoru konferencji zorganizowaliśmy inaugurację Sieci Forum Dialogu – sieci, która zrzeszając w Polsce i za granicą ludzi działających na rzecz poprawy relacji polsko-żydowskich, będzie stanowić trzon wszystkich podejmowanych przez Forum działań.

Na trzy konferencyjne dni w Wiązownej dołączyło do nas 85 aktywistek i aktywistów z całej Polski, w tym aż 30 nowoprzyjętych w 2023 roku do sieci osób, dla których przygotowałyśmy bogaty program paneli dyskusyjnych, sesji warsztatowych, wykładów i spotkań. Rozmawialiśmy o kwestiach istotnych w aktywizmie na rzecz dialogu polsko-żydowskiego, między innymi o społecznych archiwach, skutecznych sposobach na angażowanie społeczności lokalnych w działania, nawiązywaniu relacji z potomkami polskich Żydów, zapobieganiu wypaleniu. Koordynatorki grup regionalnych opowiedziały osobom dołączającym do sieci o sposobach wsparcia i pomocy, jakie na poziomie regionalnym mogą otrzymać w codziennych działaniach na rzecz przywracania pamięci o Żydach.

Wieczorem drugiego dnia konferencji do aktywistycznego grona dołączyli wspierający nas finansowo darczyńcy i darczyńczynie z Polski i ze świata, członkowie i członkinie Rady Programowej, sojusznicy i sojuszniczki naszych działań oraz przedstawiciele i przedstawicielki naszych partnerskich organizacji – Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego – aby wziąć udział w poprowadzonej przez Katarzynę Kasię uroczystej inauguracji Sieci Forum Dialogu oraz bankiecie z okazji dwudziestopięciolecia naszej organizacji.

Najbardziej wzruszającym momentem wieczoru były wypowiedzi aktywistów i aktywistek z sieci – Roberta Augustyniaka z Grodziska Mazowieckiego, Teresy Jabłońskiej z Wrześni, Piotra Jakoweńki z Będzina i Gliwic, Dariusza Mielcarka z Inowrocławia, Kamila Mrozowicza z Jedwabnego, Karoliny Panz z Nowego Targu, Marka Rekuckiego z Mszany Dolnej, Anity Rucioch-Gołek ze Zbąszynia, Mirosława Skrzypczyka z Lelowa i Szczekocin, Mariusza Sokołowskiego z Białegostoku i Wasilkowa oraz Anny Włodek z Tarnowskich Gór – którzy opowiedzieli o tym, co daje im przynależność do Sieci Forum Dialogu w ich codziennych wysiłkach na rzecz upamiętniania żydowskich społeczności w ich miejscowościach.

IX Ogólnopolską Konferencję Liderów Dialogu tradycyjnie zakończyliśmy aktywnym czasem w terenie: wspólnym zwiedzaniem żydowskiego dziedzictwa Góry Kalwarii, mazowieckiego sztetla o olbrzymim znaczeniu dla historii chasydyzmu w Polsce.

Film, w którym aktywiści i aktywistki dzielą się refleksjami z uczestnictwa w pierwszej konferencji.

W 2013 roku stworzyliśmy program Liderzy Dialogu. Zaprosiliśmy do niego kilkanaście osób z różnych zakątków Polski. Kierowało nami przekonanie, że to właśnie lokalnie zaangażowani aktywiści, działaczki i społecznicy są filarami dialogu polsko-żydowskiego.

W tym samym roku zorganizowaliśmy także I Ogólnopolską Konferencję Liderów Dialogu. Uczestniczyło w niej siedemnaście osób działających na rzecz przywracania pamięci o społecznościach żydowskich w swoich miejscowościach. Dziś, dziesięć lat później, kiedy świętujemy dziesięciolecie programu i lada dzień spotkamy się podczas IX Ogólnopolskiej Konferencji Liderów Dialogu, nasza sieć gromadzi już ponad 140 aktywistek i aktywistów. Dekada obserwowania niesamowitych efektów podejmowanych przez nich wysiłków umocniła nas w przekonaniu, że ich działania stanowią niezastąpiony środek do wprowadzania trwałej zmiany.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu, w którym aktywiści i aktywistki dzielą się refleksjami z uczestnictwa w pierwszej konferencji. Dziesięć lat temu Zbigniew Wieczorek powiedział: „Takie spotkanie daje poczucie, że nie jestem sam”. Podczas corocznych konferencji często słyszymy podobne zdania. To dowód na to, że poczucie przynależności do grupy podzielającej wspólne wartości wzmacnia w aktywizmie i motywuje do podejmowania kolejnych działań.