Konstanty Gebert: "Pokój z widokiem na wojnę"

Do wysłuchania na You Tube

Konstanty Gebert

"Pokój z widokiem na wojnę"

15 maj 2023

Sekielski Brothers Studio

Zarówno homofobia jak i antysemityzm ufundowane są na niewiedzy i lęku. Zbudowaliśmy piękne drogi i nowoczesne dworce ale edukacja w naszym kraju została zaniedbana. Poznawajmy to co inne, stawiajmy pytania, konfrontujmy stereotypy z faktami. Pokój z widokiem na wojnę to fascynująca podróż ukazująca historię Izraela. Konstanty Gebert, autor tej książki, snuję tę historię poczynając od powstania aż po czasy współczesne Izraela.

Książka do nabycia poprzez poniższy link.

Książki. Magazyn do słuchania: Michał Nogaś i Konstanty Gebert o książce "Pokój z widokiem na wojnę" 20 maj 2023

"Konstanty Gebert patrzy na Izrael ze szczególnej perspektywy: religijnego Żyda, a jednocześnie liberalnego demokraty, który osobiście angażował się w zwalczanie różnych form opresji w Polsce i na świecie. Jego opowieść o Izraelu jest barwna, ale bez lukru i bez prześlizgiwania się nad najtrudniejszymi dylematami. Fascynująca lektura" - tak o "Pokoju z widokiem na wojnę" pisze Maciej Kozłowski, dyplomata, były ambasador RP w Tel Awiwie.

Na rozmowę z Konstantym Gebertem zaprasza Michał Nogaś. Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Do usłyszenia!

Więcej podcastów na

Czego Polacy mogą nauczyć się od Żydów? 75 lat Izraela

20 maj 2023

Kultura Liberalna

Dlaczego Izrael od 75 lat toczy wojnę? Czy jest szansa na pokój z Palestyną? Dlaczego Polacy i Żydzi są do siebie tak podobni, czego możemy się od siebie nauczyć? O tym w najnowszej książce “Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela” - pisze Konstanty Gebert z Kultury Liberalnej.

Przedpremierowe spotkanie autorskie odbyło się 16 maja w JCC Warszawa. Rozmowę prowadzi Jakub Bodziony. Książkę, wydaną przez Wydawnictwo Agora, możecie dostać tutaj

Słuchaj więcej:

Ziemia zbyt obiecana. Pierwszy polskojęzyczny podcast o Izraelu

„Ziemia zbyt obiecana” to pierwszy polskojęzyczny podcast o Izraelu. Opowiada o historii Izraela od przymierza z Abrahamem poprzez deklarację Balfoura, Deklarację niepodległości, Karty OWP i Hamasu, pokazuje społeczeństwo Izraela, od "wielobarwnego tłumu" poprzez tożsamości diasporyczne po współczesne spory o to, kto jest Żydem. Omawia także bieżące wydarzenia w Izraelu.

Konstanty Gebert: Świeckie prawo w Ziemi Świętej. Izrael jako państwo (wielo)wyznaniowe.

17 lis 2020

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego

Trudno zaprzeczyć temu, że podstawowym elementem żydowskiej tożsamości, dzięki której naród ten nie zatracił swojej odrębności przez setki lat życia w diasporze, była religia judaistyczna. Jednocześnie ruch syjonistyczny, który doprowadził do utworzenia nowego państwa, był w dużej mierze świecki. Jak wygląda relacja między państwem a religią w Izraelu dziś?

Naszym gościem będzie Konstanty Gebert - dziennikarz, tłumacz i pisarz, znawca tematyki izraelskiej. Pod pseudonimem "Dawid Warszawski" publikuje komentarze i felietony w "Gazecie Wyborczej". Jest autorem m. in. książek "Miejsce pod słońcem. Wojny Izraela" oraz "Wojna czterdziestoletnia".