Bronna Góra 1942 r. – stan wiedzy w 81 lat po dokonaniu masowych zbrodni na zachodnim Polesiu

Seminarium naukowe, które poprowadzi dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. Spotkanie odbędzie się w ŻIH 20 czerwca 2023 o godzinie 11:00.

Pomnik pamięci zamordowanych w Bronnej Górze, domena publiczna

Pomnik pamięci zamordowanych w Bronnej Górze, domena publiczna

Źródło: Żydowski Istytut Historyczny

Wydarzenie na Facebooku

Uwaga: Seminarium odbędzie się w sali konferencyjnej Żydowskiego Instytutu Historycznego w Błękitnym Wieżowcu.

Podczas seminarium dr hab. Berendt opowie o swoich najnowszych badaniach skupiających się na mało znanym, lecz tragicznym losie tysięcy osób zgładzonych na terenie zachodniego Polesia w 1942 r. Publikacja stanowi cenne uzupełnienie wiedzy na temat zbrodniczych działań Niemców na Kresach Wschodnich.

dr hab Grzegorz Berendt – prof. UG; od 1985 r. związany z Instytutem Historii Uniwersytetu Gdańskiego, od 2006 do 2017 r. także pracownik IPN, obecnie doradca Prezesa IPN. W latach 2017-2021 zastępca dyrektora a od lata 2021 dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Badacz dziejów Pomorza Gdańskiego oraz historii polskich Żydów w XX wieku. Autor ponad 100 tekstów naukowych, w tym czterech książek, współautor siedmiu kolejnych. Na mniejszą skalę pisze także teksty popularnonaukowe. Redaktor Naczelny pism naukowych "Polish-Jewish Studies" (IPN) jak też „Wojna i Pamięć. Pismo Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku". Zasiada w radach naukowych ŻIH oraz muzeów utworzonych na terenie dawnych niemieckich obozów koncentracyjnych Stutthof i Auschwitz-Birkenau.