20. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

20. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Źródło: Fundacja Shalom

Zaproszenie Fundacji Shalom

  1. jubileuszowa edycja Festiwalu Warszawa Singera oficjalnie trwa od 26 sierpnia do 3 września 2023, ale jak już od co najmniej 10 lat wydarzenia wpisane w program naszego festiwalu rozciągają się nie tylko czasowo, ale i terytorialnie.

Zaczynamy już 11 sierpnia, goszcząc w Biłgoraju (później festiwal zawita też do Leoncina i Radzymina, w więc kolejnych miejscowości związanych z osobą patrona – Icchoka Baszewisa Singera, od 18 sierpnia ruszamy z wydarzeniami w Warszawie, a ostatnie wydarzenie odbędzie się 5 września.

Zapraszamy na wszystkie wydarzenia festiwalowe, wierząc, że każdy znajdzie coś dla siebie!

Program 20. edycji Festiwalu Warszawa Singera jest dostępny

Festiwal Warszawa Singera

Festiwal Warszawa Singera jest jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce, ukazujących kulturę żydowską w szerokim kontekście kultury polskiej i światowej. To święto muzyki, teatru, literatury i sztuk wizualnych, które za sprawą Gołdy Tencer i Fundacji Shalom odbywa się nieprzerwanie od 2004 roku.Festiwal ma za zadanie promować kulturę żydowską na wysokim poziomie artystycznym – zarówno w jej tradycyjnym wymiarze, jak i w nowoczesnej odsłonie. Dlatego do udziału w festiwalu zapraszani są zarówno twórcy z dużym dorobkiem artystycznym, jak i młodzi artyści zafascynowani bogactwem kultury żydowskiej i przetwarzający ją w nowoczesnych projektach.

Na festiwalowe dni do stolicy Polski przyjeżdżają najznakomitsi przedstawiciele kultury żydowskiej z całego świata: z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Holandii, Francji, Belgii, Kanady, Danii czy Węgier. Festiwal przywołuje też pamięć i minionym świecie. Na placu grzybowskim i ulicy Próżnej słychać gwar rozmów, do tańca przygrywa muzyka klezmerska, a w powietrzu unosi się zapach gałki muszkatołowej, goździków i miodu. Kultura jidysz powraca w przedwojennych filmach i współczesnych spektaklach, w warsztatach wycinanki żydowskiej, ceramiki i kaligrafii hebrajskiej. Można tu poczuć klimat przedwojennej Warszawy: ma się wrażenie, że trwa tu ustawiczne święto (Isaac Bashevic Singer, „Urząd mojego ojca”), a wielu pewnie chciałoby zatrzymać ten wyjątkowy nastrój na dłużej.

Obok przywoływania pamięci o zaginionym świecie, o kulturze i tradycji żydowskiej, które przez wiele wieków rozwijały się w Polsce, obok prezentacji nowoczesnych dokonań artystycznych, festiwal pełni ogromną rolę w inspirowaniu artystów, sprzyja tworzeniu nowej, współczesnej sztuki. Dzięki temu powstają nowe utwory, adaptacje sceniczne i małe formy teatralne, a także projekty muzyczne. Goście biorą też udział w sesji naukowej, w licznych wykładach i spotkaniach autorskich.

Festiwal jest okazją do zaprezentowania, że pomimo tragicznych doświadczeń Holokaustu, kultura żydowska nadal się rozwija, a artyści ją reprezentujący mają coraz nowsze, niezwykle interesujące propozycje dla szerokiego grona odbiorców. Dzięki różnorodnym formom wyrazu, które wykorzystują polscy i zagraniczni artyści, do Warszawy powraca zaginiony świat polskich Żydów. Festiwal Warszawa Singera jest najlepszym dowodem na to, że kultura żydowska jest wciąż żywa i niezwykle bogata.

Wśród wydarzeń

Żydowski Salon Literacki | Spotkanie autorskie z Jarosławem Kurskim wokół książki „Dziady i dybuki”

27 sierpnia 16:00

Prowadzenie: Remigiusz Grzela

„Dziady i dybuki” (Wydawnictwo Agora, 2022) to bez wątpienia najważniejsza książka ubiegłego roku.

Historia rodzinna, którą Jarosław Kurski usiłował rekonstruować przez lata. Opowieść o tragicznych losach żydowskiej rodziny, losach ukrywanych i przemilczanych. O poszukiwaniu drogi do polskości. Prywatne historyczne śledztwo prowadzi Jarosława Kurskiego od Ukrainy po Australię.

„Od pierwszego zdania o Mamie Autora nie mogłem się oderwać od tej książki, póki nie dotarłem do ostatniego. Książka fascynuje i wciąga, gdyż jest opowieścią detektywistyczną o koligacjach rodzinnych (niesamowitych, zda się – nieprawdopodobnych!). „Dziady i dybuki” potwierdzają atrakcyjność idei akulturacji w polszczyźnie. Roman Dmowski bałby się takich ludzi jak ukochana Mama Jarka; przy tem postać to skomplikowana, wzorcowo wydobyta z wizerunku Polski Jagiellońskiej.” Marian Turski

„Książka potwierdza, że istnieją polscy marani, którzy jak hiszpańscy conversos przyjęli chrześcijaństwo, ale zachowali pamięć o swym żydowskim pochodzeniu. Jarosław Kurski, przełamując zmowę milczenia, odsłania rodzinne sekrety i opowiada historię syna, którego dręczy brakujący element w genealogicznej układance. Zadaje sobie dramatyczne pytanie: dlaczego dziady i dybuki – duchy przodków polskich i żydowskich – nie mogą stać w jednym domu? I czy możliwe jest ich pojednanie?” Agata Bielik-Robson

„Jedna z najbardziej poruszających książek, jakie zdarzyło mi się przeczytać. Przejmująca, a zarazem tragiczna historia żydowskiej rodziny poszukującej drogi do polskości. Historia ludzi, którzy na taką właśnie (nieodwzajemnioną) miłość zostali skazani i taką zostali przebodzeni ojczyzną.” Jan Grabowski

Jarosław Kurski – Zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Należał do opozycyjnego Ruchu Młodej Polski. Aresztowany w stanie wojennym. Członek redakcji „Solidarności”, podziemnego pisma regionu gdańskiego. Pracował dla hiszpańskiej agencji prasowej EFE i w „Tygodniku Gdańskim”. Był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy. W sprzeciwie wobec „wojny na górze” zrezygnował z pracy. Opublikował Wodza, polityczny portret przewodniczącego „Solidarności” na tle ówczesnych wydarzeń. Od stycznia 1991 r. publicysta „Wyborczej”, a od 2006 r. jej wicenaczelny. Prowadził rozmowy polityczne w Polsacie, TVP i TOK FM. Autor esejów o Raymondzie Aronie Pokój z widokiem na historię oraz biografii Jan Nowak-Jeziorański. Kurier wolności oraz książki Dziady i dybuki. Opowieść dygresyjna, za którą otrzymał m.in. Nagrodę Specjalną POLITYKI. Oficer Krzyża Orderu Odrodzenia Polski i Kawaler Orderu Francuskiej Legii Honorowej.

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Ku pamięci Szymona Wiesenthala | Pokaz filmu dokumentalnego: „Ludobójstwo”

reż. Arnold Schwartzman (Oscar® za najlepszy film dokumentalny 1981, 83 min)

29 sierpnia 16:30

Pokaz poprzedzą:

  • Przypomnienie twórczości pana Szymona Wiesenthala
  • Prezentacja działalności Europejskiego Centrum Szymona Wiesenthala
  • Film z wprowadzeniem Szymona Wiesenthala i narracją Elizabeth Taylor i Orsona Wellesa, z oryginalną partyturą muzyczną skomponowaną i prowadzoną przez Elmera Bernsteina, w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Królewskiej.

Scenariusz: Martin Gilbert i rabin Marvin Hier, produkcja: Moriah Films i Simon Wiesenthal Center Los Angeles

Wersja językowa: angielska z polskimi napisami

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Spotkanie z cyklu „Opowiedz mi swoja historię” Anną Stupnicką-Bando – prezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

28 sierpnia 16:30, prowadzenie: Jan Ordyński

Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata zrzesza obywateli polskich uhonorowanych tytułem Sprawiedliwych oraz ich potomków. Celem towarzystwa jest upamiętnianie Sprawiedliwych, szerzenie wiedzy o okupacji niemieckiej w Polsce, Zagładzie i ratowaniu Żydów, a także przeciwdziałanie antysemityzmowi i ksenofobii.

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Żydowski Salon Literacki | Spotkanie z Konstantym Gebertem wokół książki „Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela”

3 września 16:30

(Wydawnictwo Agora, maj 2023)

W 75. rocznicę powstania Państwa Izrael | Ocaleni – część I: „Niesamowita historia Felixa Kerstena, zapomnianego bohatera”

spotkanie autorskie z francuskim historykiem Françoisem Kersaudy’m wokół książki „Lista Kerstena”

2 wrzśnia 18:00

Prowadzenie: Andrzej Krakowski

Tłumaczenie symultaniczne: Joanna Warchoł

Spotkanie ze słynnym historykiem prof. Françoisem Kersaudy’m (Francja), autorem książki „Lista Kerstena”. Felix Kersten uratował ze szponów nazistowskiego sytemu zagłady co najmniej 100 000 ludzi, w tym 60 000 Żydów.

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Pokaz filmu dokumentalnego „The Long Way Home/ Długa droga do domu”

scen. i reż. Mark Jonathan Harris (Oscar® za najlepszy film dokumentalny 1988, 120 min)

2 września 19:00

Wprowadzenie: Alexandre Kaplan

Film dokumentalny Marka Jonathana Harrisa „Długa droga do domu”, na podstawie oryginalnego scenariusza Marka Jonathana Harrisa, z narracją Morgana Freemana, to jeden z najlepszych filmów dokumentalnych o historii Żydów Europy z okresu 1945 -1948 (od wyzwolenia i do powstania państwa Izrael). Film wyprodukowany przez Centrum Simona Wiesenthala w Los Angeles został nagrodzony Oscarem najlepszego filmu dokumentalnego w 1997 roku.

Narracja: Morgan Freeman, muzyka: Lee Holdridge, zdjęcia: Don Lenzer, produkcja: Moriah Films i Simon Wiesenthal Center Los Angeles

Wersja językowa: angielska z polskimi napisami

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9