Beatyfikacja Rodziny Ulmów 10 września 2023 w Markowej

Rodzina Ulmów

10 września w Markowej beatyfikacja rodziny Ulmów, godz 10:00.

Źródło: Vatican News

Ojciec Święty Franciszek postanowił, aby obrzęd beatyfikacji czcigodnych sług Bożych Józefa i Wikorii Ulmów oraz ich 7 dzieci, miał miejsce 10 września 2023 r. w Markowej. Przedstawicielem Papieża będzie kard. Marcello Semeraro, Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych – czytamy w komunikacie archidiecezji przemyskiej. Vatican News

Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z sześciorgiem dzieci mieszkali w Markowej na Podkarpaciu. Zajmowali się rolnictwem na niewielkim gospodarstwie. Józef był bardzo pracowitym i pomysłowym człowiekiem. Oprócz pracy na roli zajmował się fotografowaniem. Jako pierwszy we wsi miał elektryczność, dzięki podłączeniu żarówki do własnoręcznie zbudowanego wiatraka.

Józef i Wiktoria byli ludźmi głęboko wierzącymi. Ich życie opierało się na przykazaniach miłości Boga i bliźniego. Jako małżonkowie pogłębiali swą wiarę przez modlitwę oraz udział w życiu sakramentalnym Kościoła. Obydwoje należeli do Bractwa Żywego Różańca.

Podczas okupacji niemieckiej przez około półtora roku dali schronienie ośmiu osobom pochodzenia żydowskiego: Saulowi Goldmanowi oraz jego czterem synom Baruchowi, Mechelemowi, Joachimowi i Mojżeszowi, a także Gołdzie Grunfeld i Lei Diner wraz z jej córką Reszlą. Wtedy za ukrywanie ludności żydowskiej groziła kara śmierci.

Właśnie za te działania zabili ich żandarmi niemieccy dnia 24 marca 1944 roku. Wraz z Ulmami rozstrzelane zostały również ich dzieci oraz Żydzi, którym udzielili schronienia. Zginęło także ich nienarodzone jeszcze dziecko. W tym dniu zamordowano 17 niewinnych osób.

Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani najwyższym izraelskim odznaczeniem – tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – 13 września 1995 roku.

Czytaj więcej:

Droga do beatyfikacji Rodziny Ulmów otwarta

Źródło: eKAI 17 grudnia 2022 | 16:00 | tom, pra (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ](

Papież Franciszek zatwierdził 17 grudnia w Watykanie dekret o męczeństwie Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej, wraz z siedmiorgiem dzieci, bohaterskiej rodziny, która ratowała Żydów w czasie II wojny światowej. Oznacza to, że w najbliższym czasie może do ich beatyfikacji.

24 marca 1944 roku ok. godz. 5.00 rano w Markowej k. Łańcuta niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię. Razem z rodzicami zamordowano też szóstkę ich dzieci.

Ośmioro Żydów Ulmowie zaczęli ukrywać prawdopodobnie w drugiej połowie 1942 r. Ukrywali pochodzącego z Łańcuta handlarza bydłem Saula Szalla wraz z jego czterema dorosłymi synami oraz Gołdę i Genie Goldman. Genia ukrywała się z małą córką. Goldmanowie byli sąsiadami rodzinnego domu Józefa Ulmy, który znany z życzliwości do Żydów. Wcześniej innej rodzinie żydowskiej pomógł wybudować kryjówkę. Ulmowie byli też świadkami, jak na sąsiedniej parceli, gdzie grzebano zwierzęta, Niemcy rozstrzelali w 1942 r. 34 Żydów z Markowej i okolic.

W liczącej ok. 4,5 tys. mieszkańców Markowej Ulmowie nie byli jedyną rodziną, która ukrywała Żydów. Co najmniej 20 innych Żydów przeżyło okupację w pięciu chłopskich domach. Przed II wojną światową w Markowej mieszkało ok. 120 Żydów.

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się ich proces beatyfikacyjny. W 2017 r. władze kościelne zdecydowały o jego wyodrębnieniu z procesu 88 męczenników II wojny światowej. Na etapie rzymskim postulatorem procesu jest ks. dr Witold Burda, reprezentujący archidiecezję przemyską. Chodzi o udowodnienie, iż rodzina Ulmów poniosła śmierć męczeńską za wiarę w Chrystusa. W roku 2021 komisja historyczna ówczesnej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych pozytywnie oceniła positio rodziny Ulmów, czyli dokument opisujący ich życie i dowody heroiczności cnót.

W 2004 r. odsłonięto w Markowej pomnik poświęcony rodzinie Ulmów. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

17 marca 2016 r. z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego w Markowej na Podkarpaciu otwarto Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.

Historia rodziny Ulmów, ratującej Żydów podczas II wojny światowej.

Festiwal Psalmów Dawidowych

Józef i Wiktoria Ulmowie byli mieszkańcami wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, a dzisiejszym województwie podkarpackim.
Podczas okupacji niemieckiej, zapewne pod koniec 1942 r., mimo biedy i zagrożenia życia Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom

Więcej do przeczytania:

Beatyfikacja rodziny Ulmów – 10 września 2023 [etiuda edukacyjna]

Źródło: IPN

 • Kim byli Józef i Wiktoria Ulmowie❓
 • Dlaczego Papież Franciszek zatwierdził dekret o beatyfikacji całej rodziny❓
 • Jak wygląda polska „świętość z sąsiedztwa” ❓
 • Jak IPN przyczynił się do tego wydarzenia ❓

📺 10.09 o godz. 13.00 OBEJRZYJ film IPN i dowiedz się.

Zobacz unikalne zdjęcia z życia codziennego rodziny Ulmów z Markowej brutalnie przerwanego przez pacyfikację zorganizowaną przez niemieckich żandarmów. Wiele z tych fotografii wykonał Józef Ulma, niestrudzenie dokumentujący zarówno życie najbliższych, jak i swoich sąsiadów.

➡ Pierwszy raz w historii Papież zatwierdził dekret o beatyfikacji całej rodziny – polskiej rodziny Ulmów z Markowej. Wyniesienie na ołtarze całej rodziny wraz z nienarodzonym dzieckiem to wydarzenie bez precedensu. Liturgiczne wspomnienie Ulmów będzie przypadać 7 lipca – w dniu, kiedy Wiktoria i Józef Ulma zawarli sakramentalny związek małżeński, podkreślając wartość, jaką stanowi rodzina.

Rodzina Ulmów dołączyła do orszaku męczenników, stając się ziarnem, które wydaje plon obfity. Plon nadziei w ostateczne zwycięstwo dobra nad złem, wzór dla kolejnych pokoleń, przestrogę przed tym, co się może wydarzyć, kiedy nie szanuje się godności człowieka, kiedy nie szanuje się praw ludzkich i boskich.

🎥 Film składa się z trzech części:

 • życie rodzinne w Markowej oczami Wiktorii Ulmy, matki i żony, która ciepło opowiada o mężu,
 • tło historyczne (okupacja niemiecka naznaczona brutalnością i masowym terrorem) oraz
 • beatyfikacja. Pierwsza i trzecia część płynnie się łączą w swoim charakterze, tworząc tryptyk. Ścieżka dźwiękowa również zawiera trzy elementy:
 • muzykę chóralną,
 • tradycyjną melodię ze wsi Markowa w wykonaniu Kapeli Ludowej „Markowianie" oraz
 • specjalnie skomponowany na potrzeby obrazu utwór, mający oddać grozę okupacji.

Więcej o rodzinie Ulmów 👉

Co wydarzyło się w Markowej?

Beatyfikacja małżeństwa Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci to bardzo symboliczne wydarzenie i zarazem bardzo polskie. Otwiera ona również nowe dyskusje w samym Kościele. Gościem EWTN Polska jest ks. dr Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów. Rozmawia red. Krzysztof Kunert

Przypomnijmy, że to pierwszy w historii polskiego Kościoła proces beatyfikacyjny całej rodziny. Obok rodziców beatyfikowane będą bowiem: Stanisława 8 lat, Barbara 6 lat, Władysław 5 lat, Franciszek 4 lata, Antoni 3 lata, Maria 1,5 roku oraz dziecko nienarodzone. Jakie było uzasadnienie beatyfikacji dzieci, dodajmy, najmłodszych beatyfikowanych członków Kościoła w jego historii? Istotna jest także kwestia beatyfikacja nienarodzonego dziecka, które nie zostało ochrzczone. Jakich argumentów użył Kościół, aby je beatyfikować? 17 grudnia papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Józefa i Wiktorii oraz ich dzieci. Wyznaczona została także data beatyfikacji, odbędzie się 10 września tego roku w Markowej.

Cud z Markowej. Co się wydarzyło w domu Ulmów? | PODCAST

Źródło: Wydawnictwo Esprit

🔴 ZOBACZ KSIĄŻKĘ "ULMOWIE. SPRAWIEDLIWI I BŁOGOSŁAWIENI":

👉 Dlaczego Kościół chce ogłosić błogosławionymi właśnie ich – biedną, wielodzietną rodzinę z Markowej na Podkarpaciu? Przecież taki los spotkał wielu Polaków w czasie II wojny światowej.

Agnieszka Bugała z dziennikarską precyzją przestudiowała tysiące dokumentów, przeprowadziła wiele poruszających rozmów z osobami z otoczenia Ulmów, aby ukazać portret rodziny, która swoje proste życie poświęciła wypełnianiu Bożej woli.

Markowa: nie tylko rodzina Ulmów ukrywała Żydów - Eugeniusz Szylar. Świadkowie Epoki

Patrzcie jak giną polskie świnie za pomoc Żydom [REPORTAŻ]

Źródło: EWTN Polska

"Życie, męczeństwo i beatyfikacja Rodziny Ulmów jasno pokazują co Polacy wypijają z mlekiem matki. I na pewno nie jest to antysemityzm. W reportażu wykorzystano wypowiedzi postulatora procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów" ks. dr. Witolda Burdy.

Przypomnijmy, że to pierwszy w historii polskiego Kościoła proces beatyfikacyjny całej rodziny. Obok rodziców beatyfikowane będą bowiem: Stanisława 8 lat, Barbara 6 lat, Władysław 5 lat, Franciszek 4 lata, Antoni 3 lata, Maria 1,5 roku oraz dziecko nienarodzone. Jakie było uzasadnienie beatyfikacji dzieci, dodajmy, najmłodszych beatyfikowanych członków Kościoła w jego historii? Istotna jest także kwestia beatyfikacja nienarodzonego dziecka, które nie zostało ochrzczone. Jakich argumentów użył Kościół, aby je beatyfikować? 17 grudnia papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Józefa i Wiktorii oraz ich dzieci. Wyznaczona została także data beatyfikacji, odbędzie się 10 września tego roku w Markowej.

 • Zdjęcia: Biuro postulatora procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów
 • Muzyka: Envato Elements
  • Wild Heart (Instrumentall Version)
 • Suspense Background (No Drums No Main Synth)
  • Minimal Epic Tune
  • Emotional Orchestral Trailer 1
 • Realizacja: Krzysztof Kunert

Więcej do przeczytania:

Więź.pl o rodzinie Ulmów: