Oświadczenie w sprawie ataków terrorystycznych w Izraelu

flaga Izraela

Źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Z przerażeniem obserwujemy doniesienia z Izraela, który w dzień szabatu i wielkiego święta stał się obiektem zmasowanego ataku terrorystycznego. Nie istnieje żadna polityczna racja, która usprawiedliwiałaby zbrodnie, jakich 7 października dopuścili się bojownicy Hamasu, mordując na ulicach żydowskiego państwa bezbronnych cywilów, w tym kobiety i dzieci.

Jesteśmy myślami z naszymi izraelskimi przyjaciółmi i współpracownikami, a za pośrednictwem Ambasadora w Polsce, Pana Jakowa Liwne, chcemy przekazać wyrazy współczucia i solidarności dla całego Izraela.

Mamy nadzieję, że wkrótce sytuację uda się opanować i ustaną walki, które kosztują życie tylu Żydów i Palestyńczyków. Wciąż wierzymy, że porozumienie jest możliwe i ziemia, w którą wsiąkło już tyle krwi, cieszyć się będzie pokojem i szczęściem.

  • Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum POLIN z zespołem
  • Marian Turski, przewodniczący Rady Muzeum POLIN
  • Piotr Wiślicki, przewodniczący Zarządu Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

W niedzielę, 29 października, o godz. 13.00 pod pomnikiem Bohaterów Getta stanie stół, otoczony pustymi krzesłami, w ilości odpowiadającej liczbie żydowskich zakładników wziętych do niewoli przez terrorystów z Hamasu. Stół ten jest symbolem nadziei i oczekiwania na ich szczęśliwy powrót. Twarze tych ludzi pojawią się na fotografiach.

Bądźmy tam razem, by wyrazić wsparcie dla ofiar oraz powiedzieć zdecydowane "NIE" przemocy, terroryzmowi i wszelkim przejawom antysemityzmu.