„Żydowska Ameryka”

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów książki i na spotkania z Tomaszem Zalewskim.

Żydowska Ameryka

Autor Polityka

Źródło: "Polityka"

Spotkania z Tomaszem Zalewskim, autorem wydanej właśnie przez POLITYKĘ książki „Żydowska Ameryka. Wczoraj i dziś diaspory w USA”. W czwartek 16 listopada o godz. 18 zapraszamy Państwa do Krakowa, do Żydowskiego Muzeum Galicji (ul. Dajwór 18) – spotkanie poprowadzi Jacek Stawiski, historyk i dziennikarz, dyrektor Muzeum.

Z kolei w środę 22 listopada o godz. 18 zapraszamy do Warszawy – do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (ul. Anielewicza 6), gdzie z Tomaszem Zalewskim rozmawiać będzie Agnieszka Zagner, autorka bloga „Orient Express” poświęconego problemom Bliskiego Wschodu. Wstęp jest wolny.

Fragment książki Tomasza Zalewskiego - Żydowska Ameryka. Wczoraj i dziś diaspory w USA

Nowa książka Tomasza Zalewskiego „Żydowska Ameryka”, która premierę miała 25 października, jest zbiorowym portretem diaspory, skomponowanym z eseistyczno-reportażowych tekstów opowiadających o najistotniejszych aspektach życia i problemach Żydów w Ameryce.

Jewish American Community to największa, po Izraelu, żydowska społeczność na świecie, licząca ok. 7 mln milionów ludzi. Stanowi to niewiele ponad 2 proc. ludności USA, ale wkład Żydów do amerykańskiej gospodarki, polityki i kultury jest niewspółmiernie większy, niż sugerowałaby to ich stosunkowo skromna liczebność. Przeważająca większość tej diaspory to dzieci, wnuki lub prawnuki imigrantów z Polski.

Rozmówcami autora są rabini, liderzy i szeregowi działacze żydowskich organizacji, dziennikarze, badacze judaizmu z wyższych uczelni oraz tzw. zwykli ludzie. Te rozmowy przybliżają koleje ich losu, sposób myślenia, argumentacji, motywy postępowania, ewentualne kompleksy czy fobie. Może pozwoli to zrozumieć, dlaczego są tacy, jacy są. Poznajmy bliżej amerykańskich Żydów.

„Żydowska Ameryka” jest do kupienia w wybranych kioskach i salonach prasowych od 25 października razem z częścią nakładu „Polityki” (nr 44 w sprzedaży do 7 listopada). Książkę będzie można również kupić w księgarniach. Jest też dostępna w naszym sklepie internetowym (sklep.polityka.pl) i jako ebook (publio.pl, woblink.pl, virtualo.pl, empik.com).

Tomasz Zalewski jest wieloletnim korespondentem polskiej prasy w Waszyngtonie, mieszkał w USA 30 lat. Absolwent socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1973–82 pracował w tygodniku „Literatura”. W 1985 r. otrzymał wraz z Małgorzatą Szejnert nagrodę Solidarności za książkę „Szczecin: Grudzień–Sierpień–Grudzień” o narodzinach robotniczej rewolty w Szczecinie w latach 1970–81. W 1987 r. wyjechał do USA. Pracował w nowojorskim „Nowym Dzienniku”, a od 1992 r. do 2013 dla PAP. Od 1997 r. współpracuje z tygodnikiem „Polityka”. W 2011 r. ukazała się jego książka „Inne Stany”.