Anna Dymna i Konstanty Gebert zostali w czwartek w Krakowie laureatami Nagrody Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera

Dymna otrzymała nagrodę w kategorii "inicjatywy duszpasterskie/i lub społeczne", Gebert "za książkę lub cykl publikacji".

Nagroda im. Ks. Tischnera - Dymna i Gebert

Źródło: TVN24

W czwartek w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie odbyła się gala wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Od 2022 roku wyróżnienia przyznawane są w dwóch kategoriach: "za inicjatywy duszpasterskie i/lub społeczne będące działaniem według wartości głoszonych przez ks. Józefa Tischnera" oraz "za książkę lub cykl publikacji, które stanowią kontynuację Tischnerowskiego 'myślenia według wartości'".

Pierwszą z nagród otrzymała Anna Dymna, założycielka Fundacji "Mimo wszystko". Jak głosi uzasadnienie, nagrodzono ją "za wszechstronną działalność na rzecz osób z rozmaitymi niepełnosprawnościami, w tym zwłaszcza intelektualną, oraz rzadkimi chorobami i dysfunkcjami".

W drugiej kategorii zwyciężył dziennikarz i pisarz Konstanty Gebert za książkę "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło". "Jego przejmująca lecz także obezwładniająca statystykami dawnych i współczesnych ludobójstw opowieść pokazuje, że pamięć o nich bezpośrednio wpływa na teraźniejszość i przyszłość. Może służyć dobru, powstrzymuje od nowych masowych mordów, lecz staje się często sojuszniczką zła i pozwala udoskonalać sposoby eksterminacji obcych" - wskazano w uzasadnieniu.

Każdy z laureatów otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych oraz statuetkę zaprojektowaną przez Mariana Gromadę.

Wykład tischnerowski wygłosił filozof Tomasz Stawiszyński. Na gali obecny był także marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który wygłosił przemówienie.

  • Bardzo dobrze jest być wśród starych, młodych znajomych, wśród ludzi, którzy cię formowali, z którymi rozmowy formowały myślenie, zachowania, którzy dają poczucie bezpieczeństwa – powiedział Szymon Hołownia.

Marszałek Sejmu stwierdził, że środowisko skupione wokół Znaku, "Tygodnika Powszechnego", biorące sobie za patrona księdza Józefa Tischnera to "ekosystem wartości, powietrza, tlenu, otwarcia, relacji i tego wszystko, co pozwala człowiekowi dobrze żyć".

  • Dziękuję za to zaproszenie i za możliwość bycia z wami, za znajomość z niektórymi z was, jak z Janką Ochojską, Adamem Bonieckim, z całym środowiskiem Znaku czy z Wojtkiem Bonowiczem – wyliczał. Wskazując na tego ostatniego zażartował, że jest to "redaktor, któremu zawsze będzie pamiętał, że odrzucił jego pierwszą książkę w wydawnictwie".

Nagroda Tischnera
Organizatorami gali są Miesięcznik i Wydawnictwo Znak oraz Ergo Hestia. Jak piszą na stronie internetowej, "nagroda przyznawana jest nieprzerwanie od 2001 roku wybitnym intelektualistom, publicystom i działaczom społecznym, którzy wcielają w życie wartości bliskie księdzu Józefowi Tischnerowi. Promuje sposób myślenia i postawy, łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka. Stwarza niepowtarzalną okazję, żeby pokazać jedność myślenia według wartości i empatii, bliskość intelektualnego wysiłku i codziennego praktykowania dobra".

"Za sprawą patrona zyskała rangę wyróżnienia szczególnego, bo doceniającego nie tylko za intelektualne zasługi laureatów, ale także ich charakter i postawę wobec świata" - czytamy.

Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się m.in.: Barbara Skarga, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak, Ryszard Kapuściński, ks. Michał Heller, Wojciech Jagielski, Wacław Hryniewicz OMI, Henryka Krzywonos, ks. Józef Krawiec, Karol Modzelewski, Janina Ochojska, Wiktor Osiatyński, Jakub Wygnański, Jerzy Szacki, Stefan Swieżawski czy siostra Małgorzata Chmielewska.

Więcej do przeczytania:

Ziemia zbyt obiecana

Pierwszy polskojęzyczny podcast o Izraelu „Ziemia zbyt obiecana” to pierwszy polskojęzyczny podcast o Izraelu. Opowiada o historii Izraela od przymierza z Abrahamem poprzez deklarację Balfoura, Deklarację niepodległości, Karty OWP i Hamasu, pokazuje społeczeństwo Izraela, od "wielobarwnego tłumu" poprzez tożsamości diasporyczne po współczesne spory o to, kto jest Żydem. Omawia także bieżące wydarzenia w Izraelu.

Autorem podcastu jest Konstanty Gebert, jeden z najwybitniejszych żydowskich dziennikarzy, autor wielu książek, wieloletni współpracownik Gazety Wyborczej i miesięcznika Midrasz. Wykładał gościnnie na najważniejszych uniwersytetach w kraju i zagranicą.