Walka o obraz Jakuba Franka i frankizmu w polskiej i żydowskiej pamięci

Na marginesie książki »Jakub Frank i jego mesjańska droga. Nowe spojrzenie«

Walka o obraz Jakuba Franka i frankizmu w polskiej i żydowskiej pamięci - plakat

Źródło: ŻIH

Wydarzenie na Facebooku

Spotkanie w ramach międzyuczelnianego seminarium poświęconemu badaniom nad duchowością żydowską, organizowane co miesiąc przez Żydowski Instytut Historyczny i Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Seminarium prowadzą profesor Jan Doktór (ŻIH) i prof. Michał Galas (UJ), a ich gościem będzie prof. Jan Doktór z Żydowskiego Instytutu Historycznego, który przedstawi referat na temat:

Walka o obraz Jakuba Franka i frankizmu w polskiej i żydowskiej pamięci. Na marginesie książki Jakub Frank i jego mesjańska droga. Nowe spojrzenie.

W załącznikach dwa teksty wprowadzające do seminarium: O frankistowskich fałszywkach oraz Podsumowanie książki:

  • Frankistowskie fałszywki:
  • Podsumowanie książki:

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa ŻIH i można ją kupić w Ksiegarni na Tłomackiem.


prof. Jan Doktór
– pracownik naukowy Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma i redaktor naczelny „Kwartalnika Historii Żydów”. Zajmuje się duchowością żydowską, starymi drukami żydowskimi i chrześcijańskimi misjami wśród polskich żydów. Jest autorem wielu publikacji i opracowań, m.in. Początki chasydyzmu polskiego (2004), Misjonarze i żydzi w czasach mesjańskiej zawieruchy 1648-1792 (2012), Słowa Pańskie. Nauki Jakuba Franka z Brna i Offenbachu (2017), Bracia, obcy czy współobywatele. Debaty chrześcijańskie na temat judaizmu i jego wyznawców w Europie do początków XIX wieku (2019), Jakub Frank i jego mesjańska droga. Nowe spojrzenie (2023). Tłumaczy prace religioznawcze i filozoficzne. W latach 80. był zaangażowany w drukowanie podziemnej prasy.