Fundacja oraz Komitet Fundacji Ogród Sprawiedliwych mają zaszczyt zaprosić
16/12/2025 | Na stronie od 11/12/2025

Okazując wdzięczność ludziom, którzy swoim życiem dali świadectwo moralności, tworzymy Ogrody Sprawiedliwych. Tworzymy je z wiarą, że to świadectwo może być kontynuowane w niekończącej się sztafecie, w jakiej wszyscy możemy uczestniczyć, starając się naśladować ich czyny.
Gabriele Nissim, założyciel Komitetu Światowego Ogrodu Sprawiedliwych GARIWO.
Fundacja Ogród Sprawiedliwych
Ogród Sprawiedliwych w Warszawie powstał jako oddolna inicjatywa społeczna, zainspirowana działalnością włoskiej Fundacji GARIWO we współpracy z Domem Spotkań z Historią, przy wsparciu byłego premiera Rzeczypospolitej Polskiej Tadeusza Mazowieckiego oraz władz dzielnicy Wola.
Idea tworzenia Ogrodów i honorowania osób, które w Europie i poza nią – w czasie nazizmu i komunizmu, ludobójstw, masowych mordów, zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w XX i XXI wieku – ratowały życie ludzi lub występowały w obronie ludzkiej wolności i godności, znalazła w Polsce żywy oddźwięk. Takie miejsca przekazują piękno osoby ludzkiej, wydobywając z zapomnienia działania upamiętnionych osób i upubliczniając ich czyny.
Oryginalność inicjatywy polega na tworzeniu demokratycznego udziału w wyborze Sprawiedliwych. Każdy może zgłosić i przesłać do Komitetu kandydaturę osoby do upamiętnienia w Ogrodzie. Dla każdej z uhonorowanych w Ogrodzie osób sadzone jest drzewo, ponadto każdemu z upamiętnionych dedykowany jest kamień pamiątkowy, na którym zamieszczona jest inskrypcja z uzasadnieniem wyboru. Te symbole stanowić mają żywą metaforą odradzania się, niesienia nadziei i zwycięstwa życia – Ogród powstał bowiem na terenie byłego getta warszawskiego, którego 400 000 mieszkańców zostało brutalnie zgładzonych w czasie II wojny światowej.
Fundacja Ogród Sprawiedliwych stawia sobie za cel upamiętnianie i popularyzowanie postaw Sprawiedliwych, a także podejmuje starania na rzecz demokratyzacji świata poprzez wspieranie i prowadzenie działań edukacyjnych, które służą budowaniu atmosfery tolerancji, zaufania i szacunku wobec osób różnych narodowości, płci, mniejszości, kultur i religii
Droga do Fundacji Ogrodu Sprawiedliwych
Idea założenia warszawskiego Ogrodu narodziła się w trakcie pierwszych obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych – 6 marca 2013 – z inspiracji włoskiej fundacji GARIWO. Komitet Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie przyjął propozycję Dzielnicy Wola ulokowaniu Ogrodu na skwerze gen. Jana Jura-Gorzechowskiego. Każdego roku wyrastają tu drzewka dedykowane tym, którzy ratowali życie innych lub występowali w obronie ludzkiej godności – w czasie nazizmu i komunizmu, ludobójstw, masowych mordów, zbrodni przeciw ludzkości, popełnionych w XX i XXI wieku.
W 2024 roku Fundacja otrzymała łącznie 75 000 zł od darczyńców: Kruk SA oraz Orange. Środki te zostały przeznaczone na realizację celów statutowych Fundacj