Andrea Riccardi Człowiekiem Pojednania (notatka Idziemy)

Andrea Riccardi Człowiek Pojednania
Laureat wygłosił wykład „Europa bez murów – dziedzictwo Jana Pawła II” ( fot. Maria Tajchman / PRChiŻ )

Andrea Riccardi miał zaledwie osiemnaście lat, kiedy zorganizował w Rzymie pierwszą grupę, aby p ojść do bezdomnych, ubogich i uciśnionych. Dziś Wspolnota Sant'Egidio jest obecna w 75 krajach

Jej założyciel, już profesor (ma 67 lat), jest historykiem, doktorem honorowym wielu uniwersytetow - także Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - i wspołpracownikiem kilku papieży. Właśnie przyjął tytuł Człowiek Pojednania, ktory ofiarowała mu Polska Rada Chrześcijan i Żydow. Uroczystość odbyła się w niedzielę 28 maja w Pałacu Arcybiskupow Warszawskich, z udziałem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, przedstawicieli Ambasady Włoch, reprezentantow środowisk żydowskich i wielkiej grupy polskiego środowiska Sant'Egidio. I nie ma nic dziwnego w takiej gali, bo prof. Riccardi jest wybitną postacią wspołczesnego Kościoła.

„Baraki zamieszkane przez około 100 tys. imigrantow, bezdomnych i zrozpaczonych, do tego stopnia uderzyły Andreę Riccardiego, że postanowił przesunąć granice miasta i znieść wykluczenie ubogich" - mowił w 2008 r. ks. prof. Stanisław Wilk z okazji doktoratu honorowego KUL dla prof. Riccardiego. Baraki te zostały zdemontowane, rownież przy zdecydowanym wsparciu św. Jana Pawła II, ale na to miejsce pojawili się, niestety, bezdomni, narkomani i chorzy na AIDS"

Andrea Riccardi spędził wiele czasu z Janem Pawłem II na rozmowach i dyskusjach o losie świata. Napisał jego biografię - nietypową (wydanie polskie: Edycja Świętego Pawła, 2014), co pokazują już same tytuły rozdziałow, dla przykładu: „Człowiek i historia", „Trudny Zachod, „Marksizm i jego imperium", „Globalny przywodca", „Papież pokoju i pojednania", „W obronie życia". Pisze tam, że „Karol Wojtyła (…) wyobrażał tę »siłę nadziei«, ktora dojrzała w tyglu wojny i w dziejach jego narodu. (…) nie godził się na upadek Kościoła i świata religijnego, przez znaczną część myślicieli XX w. wieszczony jako nieunikniony".

Barbara Sułek-Kowalska (Idziemy)

Całość w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 23 (609), 4 czerwca 2017 r.