Jacek Moskwa: Niewygodny prorok. Biografia ks. Jana Ziei

ks. Jan Zieia

Źródło: ZNAK

Spotkanie autorskie online z Jackiem Moskwą, autorem książki "Niewygodny prorok. Biografia ks. Jana Ziei".

7 grudnia, godz. 18. Spotkanie poprowadzi Wojciech Bonowicz.

Gdy chodzi o dobro bliźniego, nie ma miejsca na kompromisy

Ksiądz Jan Zieja – świadek XX wieku, który całym życiem służył Bogu i człowiekowi. Podczas doświadczeń kampanii w 1920 roku z przykazania „Nie zabijaj!” uczynił swoje credo. W ciężkich czasach był zawsze blisko tych, którzy go potrzebowali – trakcie drugiej wojny światowej pełnił funkcję naczelnego kapelana Szarych Szeregów, Batalionów Chłopskich oraz Batalionu „Baszta” w Powstaniu Warszawskim.

Natchniony prorok i charyzmatyczny kaznodzieja, który asystował przy pierwszych zakonnych ślubach świętej Faustyny Kowalskiej i przyjął konspiracyjną przysięgę Witolda Pileckiego, a także prowadził rekolekcje, w których uczestniczył biskup Karol Wojtyła. Choć przyjaźnił się ze Stefanem Wyszyńskim, w zasadniczych sprawach potrafił przeciwstawić się nawet jemu. Zawsze w wirze zmian, został jednym z pierwszych członków Komitetu Obrony Robotników.

Duszpasterz napędzany ewangelicznym przykazaniem miłości. Apostoł Kościoła ubogiego, który nigdy nie przyjmował pieniędzy za posługi religijne.

Książka Niewygodny prorok powstała w oparciu o szerokie badania archiwalne, świadectwa współczesnych, a także rozmowy z samym bohaterem. To lektura krzepiąca, po raz pierwszy w sposób pełny prezentująca życie księdza Jana Ziei.

O autorze:
Jacek Moskwa – dziennikarz, pisarz, przez lata korespondent polskich mediów w Watykanie. Autor m.in. wielokrotnie wznawianego wywiadu rzeki z księdzem Janem Zieją "Życie Ewangelią", "Tajemnic konklawe 1978" oraz czterotomowej biografii "Droga Karola Wojtyły".

Książka dostępna tutaj:

Wydarzenie będzie transmitowane na FB Wydawnictwa Znak. Współpraca: Kluby "Tygodnika Powszechnego"