Liderzy Kościołów, naczelny rabin Polski i prezydent Warszawy apelują o wspieranie organizacji pomagających uchodźcom

Najważniejsze granice przebiegają przez serce człowieka. Te granice zawsze powinny być otwarte – piszą w apelu.

Granica polsko-białoruska w Koterce. Fot. Radosław Drożdżewski

Granica polsko-białoruska w Koterce. Fot. Radosław Drożdżewski

Źródło: "Więź"

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wraz z metropolitą warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem, naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem oraz przedstawicielami innych Kościołów i wspólnot religijnych wydali dziś wspólne oświadczenie. Publikujemy je za "Więzią" w całości:

Wspólne oświadczenie przedstawicieli Kościołów i religii oraz Prezydenta m.st. Warszawy

W ostatnich tygodniach wszyscy ze smutkiem i niepokojem patrzymy na Wschód, gdzie na granicy polsko-białoruskiej migranci i uchodźcy, w tym kobiety, dzieci, osoby starsze, doświadczają bólu, głodu i zimna, pozbawieni są opieki prawnej i medycznej. Kierowani wizją bezpieczeństwa i dobrobytu od dawna są w drodze, ale ich nadzieja na znalezienie domu i bezpieczeństwa została wystawiona na ciężką próbę.

Sytuacja w strefie przygranicznej z jednej strony wywołuje dawno niespotykany odruch solidarności wobec potrzebujących i skrzywdzonych, z drugiej zaś budzi dyskusję o statusie uchodźców. Skomplikowana i wielowątkowa sytuacja, choć różnie postrzegana przez każdego z nas, nie powinna jednak przesłonić najważniejszego – Człowieka, któremu trzeba pomóc tu i teraz.

Dlatego my, przedstawiciele Kościołów i wspólnot wyznaniowych Warszawy, razem z Prezydentem Miasta Stołecznego Warszawy chcemy dziś wspólnie, ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, zarówno wierzącymi, jak niewyznającymi żadnej religii, w sposób zdecydowany okazać współczucie i solidarność wobec potrzebujących migrantów i uchodźców. Jesteśmy przekonani, że ponad wszystkimi argumentami w dyskusji na temat politycznych aspektów kryzysu migracyjnego musi zatriumfować szacunek do każdej osoby ludzkiej, a wszystkie nasze działania powinny być oparte na uznaniu jej niezbywalnej godności i motywowane potrzebą szybkiej pomocy.

Apelujemy o wspieranie organizacji, zarówno religijnych, jak i świeckich, które prowadzą pomocowe dzieło w przygranicznej strefie. Wierzymy bowiem, że najważniejsze granice przebiegają przez serce człowieka. Te granice zawsze powinny być otwarte.

Marek Maria Karol Babi Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów

Ks. Bogdan Kruba w imieniu Kościoła Greckokatolickiego

Kazimierz Kardynał Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski

Jerzy Samiec Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

Ks. Doroteusz Sawicki w imieniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego

Michael Schudrich Naczelny Rabin Polski

Rafał Trzaskowski Prezydent m.st. Warszawy

Warszawa, listopad 2021 r.

Przeczytaj też: Prawa człowieka nie mają koloru skóry czy paszportu, nie ulatniają się na granicy